Bitkisel Tedavi Nedir?

Yüzyıllardır çoğu hastalığa derman olan şifalı bitkiler, özellikle 21. yüzyılda bilim ve teknolojideki gelişmelerin ve araştırmaların artmasıyla, hemen hemen her hastalığa derman olabilecek duruma gelmiştir. Gerektiği miktarda ve kullanımım dozajı uzmanlar tarafından belirlendikten sonra uygulaması yapılacak olan bitkisel tedavi ve yöntemlerin çare olamayacağı hiçbir hastalık yoktur.

bitkisel tedavi

Bugün kullanılan bütün tıbbi ilaçların özünün bitkiler olduğu düşünüldüğünde, bitkisel tedavi yöntemlerinin ne kadar geçerli olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bitkisel tedavi yöntemlerinde, çoğu ilaçtaki gibi kimyasal yan çözümlemelerin bulunmayışı, bitkilerle tedaviyi daha da önemli kılmaktadır.

Türkiye’de çoğu kişi bitkilerin tedavi yollarını televizyon ve gazetelerden yeni yeni öğrenmeye başladı. İşte bu yüzden şifalı bitkiler hakkında bilgilere ulaşmak ve doğru yöntemi kullanmak gerçekten çok önemlidir. Ayrıca tedavi süresi boyunca sadece bitkileri kullanmak (bu söyleyeceğimiz hastalıktan hastalığa farklılık göstermektedir) doğal bir tedavi yolu olabileceği gibi, bazı hastalıkların modern tedavi yollarına da bakmak gerekmektedir.

Bitkisel tedavinin diğer bir ismi de fitoterapidir.

Bitkisel Tedavi Yollarına Bir Bakış

Ahmet Maranki bir televizyon programında şunu dile getirmiştir:

Eğer bir ziraat mühendisi kendi tarlasında yetiştirdiği ürünlere iyi bakamıyor ve ekmiş olduğu ürünler hastalanıyor onları tedavi edemiyorsa bu ziraat mühendisinin işine kimse güvenmez. İşini ispatlaması gerekir ki insanlar ona güvensin. Ben de kendi işimi şu şekilde ispatlıyorum. Kendi sağlık karnemde (bu arada kendi sağlık karnesini gösterir) 30 yıldır hiç bir kayıt yoktur. Sebebi 30 yıldır hasta olmadığımdan değildir. Ben 30 yıldır yılda bir kaç kez hasta olurum. Her insan modern tıpa inanır.Ben de modern tıpa inandığım gibi şifalı bitkilerin gücüne inanırım  Bu inancımın göstergesi olarak da kendi hastalıklarımı şifalı bitkiler ve şifalı otlar ile tedavi ederim. Benim de ispatım budur. Şifalı bitkilerin tedavi edemeyeceği hiç bir hastalık yoktur.

İşte bu noktada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, öncelik elbette uzman tıp doktorlarında olmak kaydıyla, bitki uzmanlarının gözetiminde hazırlanan reçeteler vasıtasıyla; kalpten idrar yollarına, tansiyondan diyabete kadar bir çok hastalık kesinlikle ortadan kaldırılabilmektedir.

bitkisel tedavi nedirÜlkeler bitkisel kökenli ürünlerin kullanımı hakkında çeşitli ülkeler yasal düzenlemeler getirmişlerdir. Ülkemizde bitkisel kökenli ilaçlarla ilgili yasal durum ise 27 Mayıs 2004 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5179 numaralı “Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun” ile Türkiye’de süpermarket ve aktarlarda satılan bitkisel ilaçlar artık yalnızca eczanelerde satılacaktır. Bu preparatların ruhsatlandırılması, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda Sağlık Bakanlığı (SB)’na devredildi. SB İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, diğer ilaçlarla ilgili yönetmelik, genelge ve denetimleri bu ilaçlar için de uygulayacaktır.

Sizi Bitkisel Tedavi ile Sağlığınıza Kavuşturacak Yöntemlerimiz

Sitemizde hangi hastalığa hangi bitkisel tedavi iyi geleceğini hastalıklara göre şifalı bitkiler bölümümüzde bulabilirsiniz.

Ayrıca şifalı tarifler ile hangi bitkiyi nasıl kullanabileceğini ve bitkisel tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Şifalı bitkiler ve şifalı otlar hakkında bilgileri de sitemizde ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Şifanız bol olsun, sağlığınız hiç eksik olmasın.

Yararlanılan kaynaklar : http://tr.wikipedia.org/wiki/Fitoterapi

3 YORUMLAR

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.