Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl GeçerKüçükten büyüğe hemen hemen herkesin yakındığı bir dert olan baş ağrısı birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Ağrılar birçok kişiyi yıldırır ve çeşitli ağrı kesiciler içilmesine rağmen geçmeyen ağrılar vardır. Soğuk algınlığı, göz hastalıkları, hava değişikliği gibi çeşitli sebepleri olabilen bu ağrıların çözümleri herkes tarafından araştırılmaktadır. Bazen uyandığınızda başınızda ağrılar hisseder ve o günün kötü geçeceğine bile inanırsınız. İşte bizi yaşamaktan soğutan, günlerimizin kötü geçmesini sağlayan ağrılarınızın tedavi yöntemleri nelerdir? Baş ağrısı nasıl geçer başlıklı yazımızda biz de sizler için baş ağrısı tedavisi konusundan bahsettik.

Baş Ağrısı Tedavisi

Hepimizi zaman zaman canından bezdiren, günümüzün mutsuz geçmesini sağlayan bu ağrıların çok çeşitli sebepleri olabilir. Daha önce bahsettiğimiz baş ağrısı nedenleri başlıklı yazımızda baş ağrısı sebeplerinden bahsettik. Bu şiddetli ağrılar halsizlik yapar. Bu ağrılar sinüzit sonucu meydana gelebilir.  Ayrıca günlük ağrılarınızın geçmesi için gürültülü ve havasız ortamlardan uzaklaşın. Gürültü ve yüksek sesli ortamlar ağrılarınızın daha da çok artmasına sebep olur. Bu yüzden mümkünse sessiz bir ortama geçin. Havasız, oksijeni az olan ortamlarda da durmayın. Evdeyseniz odanızı havalandırın yada dışarı çıkın. Oksijeni bol olan, havada bulunan, havadar ortamları tercih edin. Oksijen beyine fayda sağlar ve ağrıları tedavi eder. Yüksek nem de ağrıya sebep olabilir. Bu yüzden eğer eviniz kaloriferli yada doğal gazlı ise kışın peteklerin yada radyatörün üzerine bir bardak su koyun.

Su havadaki nemi emeceği için ortamın nemi azalır. Soğuk suyla yıkanmış bir bez de göz ve alın çevresine konularak ağrılar dindirilmeye çalışılabilir. Ilık suyla duş almak da rahatlatıcı etki yapar. Ağrınız varsa ılık bir duş alıp sessiz bir ortamda dinlenebilir yada biraz uyuyabilirsiniz. Akupunktur da etkili bir tedavi yöntemidir. Bu ağrılar nasıl geçer diyorsanız siz de evinizde basitçe başınızdaki bazı noktalara baskı uygulayarak bir nevi akupunktur yapabilirsiniz. Şakaklarınıza iki parmağınızla bastırıp içinizden 15’e kadar sayarak başınızı ovun. Daha sonra başınızın ön yani alın bölgesinden ve arka kafatası bölgesinden bastırarak tekrar içinizden 15’e kadar sayın. Bu şekilde ağrılarınız bir parça olsun hafifleyecektir.

Bu rahatsızlık verici ağrıların geçirilmesinin bir yolu da ayaklarınızı yıkamaktır. Dizlerden aşağıya yani ayaklar dahil olmak üzere bu bölge yıkanır. Yıkarken soğuk su kullanmanız gereklidir. Dizlerinizden aşağısını 3-5 dakika kadar yıkayın fakat kurulamayın. Sadece ayaklarınızın altını bir havluya silin. Daha sonra gözlerinizi kapatın ve 5 dakika kadar uzanıp dinlenir. Ağrınızın yavaş yavaş geçtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca ayakları yıkamak bir ferahlık da sağlar.

Baş Ağrısı Bitkisel TedaviBaş Ağrısı Bitkisel Tedavi

Peki bu ağrıların tedavisi için neler yapılmalı, bitkisel tedavi mümkün müdür? Bu ağrıların bitkisel tedavi için öncelikle meyve ve sebzeleri bolca tüketmelisiniz. Zeytin ve avokado tüketimi bu tip ağrılara çare olabilir. Avokado ve zeytinde bulunan bitkisel yağlar ağrıların tedavisinde etkili olur. Özellikle taze meyvelerde bulunan C vitamini faydalıdır. Ağrılarım nasıl geçer diye düşünüyorsanız mutlaka bolca C vitamini içeren meyvelerden tüketmelisiniz. Baş ağrısı için her gün bolca sıvı tüketin, vücudunuzu susuz bırakmayın. Ihlamur, adaçayı gibi şifalı çaylar da demleyip ve ılık bir çay içebilirsiniz. Çeşitli bitkilerin yağları da ağrılarınızaşifa sağlar. Biberiye yağı, nane yağı yada lavanta yağı masaj yaparak ovulmak suretiyle baş ve çevresine sürülmelidir. Özellikle alın bölgesi, şakalar, gözlerin üst çevresine masaj yapılabilir. Fakat dikkatli olunmalı ve bu tip yağlar göze kaçırılmamalıdır. Yazımızda bu ağrılar nasıl geçer ve bitkisel tedavisi konularından bahsettik. Umarız yazımızı okuduktan sonra ağrılarınız hafifler ve şifanızı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz