Balkabağı Faydaları Nelerdir?

Balkabağı çoğunlukla tatlısı yapılarak severek tüketilir. Severek tüketilmesinin yanında sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlaması, sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığa iyi gelmesi ve kalbi koruması balkabağının faydaları arasındadır.

Geniş, uzun yapraklı bir bitkidir. Büyük sert, üzeri pürüzlü, basık küre şeklinde iç kısmı turuncu olan meyvelere sahiptir. Sürünücü bir bitki olmasının yanında meyveleri yüksek oranda lif içerir ve içerisinde çok sayıda balkabağı çekirdeği barındırır.

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler içerir. Ayrıca balkabağı çekirdeklerinin iç kısmında rezin, sabit yağ, stereoller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir aminoasit bulunmaktadır.

 • Düşük kalorili sebzelerden biridir. 100 gram balkabağı sadece 26 kalori içerir. Bu nedenle diyet listelerinde de yerini alır.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler için de ideal bir bitkidir. Vücudu rahatlatır, uyku getirir. Uykusuzluğa karşı iyi gelir.
 • Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle, kilo vermeyi, zayıflamayı sağlar. Dolayısıyla zayıflamak, kilo vermek artık hayal değildir.
 • Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Böylece kabızlık sorunu olanlar da bu dertten kolaylıkla kurtulabilir.
 • Amipli dizanteri, amipli karaciğer iltihabı ve karaciğerde amip apsesi tedavisinde de kullanılması balkabağı faydaları arasındadır.
 • Basur tedavisinde kullanılır.
 • Bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat tedavisinde kullanılır.
 • İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını dengeler. Kan basıncı dengelenince tansiyon da dengelenmiş olur.
 • Kansere karşı koruma özelliği vardır. Bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca içeriğindeki beta karoten sayesinde prostat kanserine karşı da koruma sağlar.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de balkabağı faydaları arasındadır. Kolesterolü dengeler.
 • İçeriğindeki lif, potasyum ve C vitamini sayesinde kalbi korur. Aynı zamanda içerdiği beta karoten sayesinde kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayan bu şifalı bitki, kas faaliyetlerini de düzenleyerek vücuda direnç kazandırır.
 • Alzheimer gibi beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olması da faydaları arasındadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu şekilde hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • İçeriğinde C vitamini, E vitamini, beta karoten ve antioksidan maddeler bulundurur. Tüm bu maddeler gözü koruyucu maddelerdir. Bu sayede göz sağlığını destekler.
İlginizi Çekebilir:  Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Bağırsak Solucanlarına Karşı Balkabağı Çekirdekleri Kullanabilirsiniz!

Bağırsak solucanlarına karşı kabuğu soyulmuş balkabağı çekirdekleri en az 400 gr. olarak alınır veya ezilerek bal ile karıştırılarak yenir. Yaklaşık 3-4 saat sonra bağırsak parazitlerini dışarı atmak için 30-40 gr. hint yağı içilir.

Balkabağı Nasıl Kullanılır?

Balkabağı tatlısı, reçeli, böreği, çorbası gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Günlük hayatta birçok şekilde tüketilir ve çeşitli bölgelerde yetiştirilebilir. Bilinen birçok yararı ve faydası için bu şifalı bitki, sıklıkla tüketilmeli ve günlük hayatta kullanılmalıdır.

Balkabağının Zararları Nelerdir?

Tüm yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi her bitkinin fazla tüketilmesi vücuda bir takım zararlar verir. Bu yüzden hiçbir bitkiyi haddinden fazla tüketmemelisiniz. Balkabağı da bilinen bir zararı veya yan etkisi olmayan bir bitkidir. Yinede aşırı miktarda balkabağı tüketilmemesi tavsiye edilir.

Kaynaklar:

Medicalnewstoday : articles/279610
Nutrition-and-you : pumpkin
Huffingtonpost : pumpkin-health-benefits

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz