Balgam Sökücü Bitkisel Tedavi

Kış ayları yoğun bir şekilde devam ediyor. Kış ile birlikte öksürük, balgam, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmamak elde değildir. Hele hele karın yüzünü tekrar gösterdiği şu günlerde ülkemizin bazı kesimleri oldukça soğuk günler yaşamaktadır. Kar yağışı ile birlikte gelen rüzgar herkesi etkilemekte, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. BalgamÇoğunlukla dışarıya çıkmamaya, bu soğuk havayı hissetmemeye çalışsak da zorunlu olduğumuz zamanlarda dışarıya çıkarız. İşe gitmek için, markete gidip alışveriş yapmak için yada çocuğumuzu okuluna götürmek için mecburen dışarı çıkarız. Dışarı çıkarken çok sıkı giyinmeye, şal, atkı, şapka ve eldiven gibi bizi soğuk havalardan koruyacak kıyafetler giymeye özen gösteririz. Fakat yine de hele hele çocuklar ve yaşlılar çok kısa bir süre dışarıda dursalar bile hemen hasta olurlar. Burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler hemen kendini gösterir. Hele bir de boğazda biriken balgam herkesi rahatsız eder. Çıkarmak istenip de çıkartılamayınca verdiği rahatsızlık sürekli artar. Zamanla solunum yolunu da tıkamaya başlayabilir. Bu nedenle bu maddeleri çıkarmak çok önemlidir. Peki sümük benzeri maddeler nasıl sökülebilir? Balgam söktürücü bitkisel tedavi mevcut mudur? Tabii bazı bitkiler sayesinde bitkisel tedavi ile balgamdan kurtulmak mümkündür.

Balgam Söktürücü Bitkiler Nelerdir?

Solunum organlarımızdan özellikle akciğerden gelen balgam zamanla birikerek boğazı rahatsız eder. Soğuk kış aylarında, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanma sonucunda bu durum görülür. Akciğerlerde biriktikten sonra boğaza geldiğinde ağızdan dışarı atılabilir. Fakat kimi zaman dışarı atılırken boğazımıza acı verir. Hele ki küçük çocuklar tam olarak bu durumun bilincinde olmadıkları için ne yapacaklarını bilemezler. Bu durumda bitkisel tedavi uygulamak herkes için en uygun yoldur. Çeşitli bitkilerin çayları, kaynatılıp nefes olarak alınan buharları balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Öncelikle her gün düzenli olarak su içmeye dikkat etmelisiniz. Okaliptüs yağı yada okaliptüs buhar banyosu da balgam söktürücü olarak yardımcı olur. Zencefil, akdiken ve aloe vera gibi bitkilerle mukus yollarını temizlemek için kullanılan bitkiler arasındadır. Soğan ve soğan suyu da bu durumda büyük fayda sağlar. Günde bir bardak papatya çayı içmek de yarar sağlayacaktır. Herkesin kolaylıkla elde edebileceği şalgam da akciğer bronşlarını temizleyerek bitkisel tedavi sağlar. Marul içerdiği etken maddeler sebebiyle özellikle çocuklara yedirilmelidir. Göğsü yumuşatır, öksürüğe de iyi gelir. Andız otu da balgam için balla karıştırılmalı ve ezilerek yenmelidir. Ebegümeci öksürük kesici ve göğsü yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Diğer bir şifalı bitki ise ıhlamurdur. Ihlamur çayı ile söktürebilir ve grip, nezle, bronşit ve öksürükten de kurtulabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Olarak Ne Kullanılmalıdır?

Balgam Sökücü BitkiselÇeşitli bitkisel ilaçlar ile bu durumdan kurtulmak ve balgam söktürmek mümkün olsa da eğer fazla öksürüğünüz, ağır halsizlik yada akciğer ağrılarınız varsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Önerdiğimiz çeşitli çaylar ve bitkiler doktorun verdiği ilaçların yanında göğsünüzün yumuşamasına, balgam atmanıza ve biraz daha iyi hissetmenize neden olacaktır. Fakat unutmayalım ki her şeyin fazlası zarar. Bu nedenle bitkileri ve çayları çok fazla miktarda aniden kullanmamalısınız.

Balgam Söktürücü Bitkisel Kür!

Balgam söktürmek kolay değildir. Balgam söktürücü olarak birçok yol denenir. Fakat en kolay ve basit yollardan biri siyah turp ve bal ikilisidir. Balgam söktürücü etkisi için orta boy bir adet siyah turp alınır ve enlemesine ikiye bölünür. Turpun dibini açmadan orta kısmı oyularak çıkarılır. Bıçak yardımıyla altından sadece bir kesik atılır. Turp yukarıda kalacak şekilde küçük bir fincanın yada çay bardağının üzerine konur. Siyah turpun oyuk kısmını dolduracak kadar bal konur. Turpun hazırlanması ve bal koyulması gece yatmadan önce yapılmalıdır. Sabah kalktığınızda balın turpun altına geçerek bardağa aktığını göreceksiniz. Turpu alarak bardağa akan balı sabah kahvaltı yapmadan önce için. Ertesi gün kestiğiniz turpun kalan yarısı için aynı uygulamayı yapın. Her gün için yeni turp kullanmalısınız. Yalnız kesinlikle siyah turp kullanmalısınız. Bu şekilde 40 gün aynı uygulamayı yapmalısınız. Bu arada bir anda öksürük gelerek balgam söküleceğini fark edeceksiniz. Siyah turp ve bal ikilisi muhteşem bir balgam söktürücü kürdür.

İşte belirtildiği gibi bu rahatsızlıkla birçok şekilde başa çıkmak mümkündür. Çok çeşitli bitki çayları yada bitkilerden elde edilen yağlar şifa sağlar.

9 YORUMLAR

  1. benim balgam sorunum kışın çok sık oluyor ama bitki çaylarıyla bir parça boğazımı yumuşatıyoum. yazıda belirtilen çözümleri de uyguluycam

    • Bizimse öyle olmuştu gaz çıkarması için yaptığımız şekilde sırtına vur ara ara dedi dr balğam parçalanıp kolay atılıyomuş

  2. merhaba annem baybas ameliyatı oldu bir hafta sonra göğüs kafesi kemikleri kırıldı ve tekrar bir ameliyata girdi simdi öksürmesi gerekirden öksüremiyor akciğerlerinin calışması için öksürmesi ve balgamı çıkarması gerekiyor bana bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz