Baldıran Otu Zehirli Midir?

Baldıran otu hastalıklara karşı kullanılmasının yanında aynı zamanda fazla tüketildiğinde ölümle sonuçlanması yüzünden korkarak tüketilen bir bitkidir. Baldıran otunun zehirli olup olmadığı sorusu herkesin kafasını kurcalarken ve insanlar bilinçsizce tüketirken birçok sorunla karşılaşırlar. Hatta Adana’da 83 yaşındaki Sabiha Bulut ile 44 yaşındaki Meryem Bulut’un ölüm nedeninin yedikleri baldıran otu olduğu ortaya çıkmıştır. Sıkça sorulan sorular ve baldıran otunun zehirli olup olmadığının merak edilmesi üzerine bizde sizler için baldıran otu zehirli midir sorusunun yanıtı için bir yazı hazırladık.

Baldıran Otu Nedir?

İlk olarak sizlere bu ot hakkında bilgi vermemiz daha güzel olacaktır. Çünkü Türkiye’de çoğu yerde yetişmekte, hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Latincesi Conium maculatum olan bu zehirli bitki, genellikle nemli ortamlarda yetişir. Baldıran otunun yapraklarının en büyük özellikleri maydanoza benzemesidir, fakat maydanozdan ayıran özellik gövdesinde kırmızı benekler bulunmasıdır. Yol kenarları ve çalılıklarda sıkça yetişen baldıran otu ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebilir. Halk arasında ‘yılan otu’ veya ‘ağu otu’da denir. Yılan otu olarak adlandırılmasının sebebinin zehirli olması ve zehir etkisini yılanlar gibi sonradan göstermesi olabilir.

Baldıran Otu Zehirli Midir?

Ülkemizde de yetişen ve tüketilen baldıran otunun zehirli olup olmadığı herkesçe merak konusu.. Baldıran otunun hem şifalı olması hem de hastalıklara karşı kullanılmasının yanında aynı zamanda zehirli olması ve fazla tüketildiğinde insanları zehirleyerek öldürmesi herkesin kafasını karıştırmakta.. Tabi sizde yazımızın bu kısmını okuduktan sonra baldıran otunu rahatlıkla yiyebilir misiniz merak ediyorsunuz. İşte cevap :

Baldıran otu zehirlidir.

Sokrates Baldıran Otu Yüzünden mi Öldü?

Ünlü filozof Sokrates baldıran otu yüzünden zehirlenerek ölmüştür. Bunun yanında bu bitki geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle ağrıların giderilmesi ve sinirlerin yatıştırılarak bir nevi sakinleştirici olarak kullanılan bu ot, ayrıca sara, tetanoz ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Fakat bütün bu şifalarının yanında baldıran otunun bir de zehirli tarafı vardır.

İlginizi Çekebilir:  Karamuk Suyu Faydaları Nelerdir?

Baldıran Otu Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Fazla tüketildiğinde baldıran otu zehirlenme belirtileri olarak baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve en sonunda da ölümle sonuçlanır.Bu sebeple, çok dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

Salatası yapılıp üzerine limon sıkılarak tüketilen baldıran otunun fazla tüketilmesi zehirlenerek ölümlere yol açar. Baldıran otunun zehirli etkisini göstermesi için özellikle koyu kıvama getirilerek sıvı şekilde tüketilmesi gerekir. Bu bitki pazarda satılır ve insanlar tarafından salata şeklinde tüketilir. Çok dikkatli ve az miktarda tüketmelisiniz.

Baldıran otu yedikten sonra beklenmeyen bir etki gördüğünde hemen bir sağlık kurumuna gidiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz