Baldıran Otu Zehirli Midir?

1

Baldıran otu hastalıklara karşı kullanılmasının yanında aynı zamanda fazla tüketildiğinde ölümle sonuçlanması yüzünden korkarak tüketilen bir bitkidir. Baldıran otunun zehirli olup olmadığı sorusu herkesin kafasını kurcalarken ve insanlar baldıran otunu bilinçsizce tüketirken birçok sorunla karşılaşırlar. Sıkça sorulan sorular ve baldıran otunun zehirli olup olmadığının merak edilmesi üzerine bizde sizler için baldıran otu zehirli midir sorusunun yanıtı için bir yazı hazırladık.

baldıran otu yaprağıBaldıran Otu Nedir?

Latincesi Conium maculatum olan baldıran otu, genellikle nemli ortamlarda yetişen bir bitkidir. Baldıran otunun yapraklarının en büyük özellikleri maydanoza benzemesidir, fakat baldıran otunu maydanozdan ayıran özellik gövdesinde kırmızı benekler bulunmasıdır. Yol kenarları ve çalılıklarda sıkça yetişen baldıran otu ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişebilir. Halk arasında baldıran otuna ‘yılan otu’ veya ‘ağu otu’da denir.

Baldıran Otu Zehirli Midir?

SokratesÜlkemizde de yetişen ve tüketilen baldıran otunun zehirli olup olmadığı herkesçe merak konusu.. Baldıran otunun hem şifalı olması hem de hastalıklara karşı kullanılmasının yanında aynı zamanda zehirli olması ve fazla tüketildiğinde insanları zehirleyerek öldürmesi herkesin kafasını karıştırmakta.. Tabi sizde yazımızın bu kısmını okuduktan sonra baldıran otunu rahatlıkla yiyebilir misiniz merak ediyorsunuz. Baldıran otu zehirlidir. Hatta tarihte geçen bazı kaynaklara göre ünlü filozof Sokrates baldıran otu yüzünden zehirlenerek ölmüştür. Bunun yanında baldıran otu geçmişten günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle ağrıların giderilmesi ve sinirlerin yatıştırılarak bir nevi sakinleştirici olarak kullanılan baldıran otu, ayrıca sara, tetanoz ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Fakat bütün bu şifalarının yanında baldıran otunun bir de zehirli tarafı vardır. Fazla tüketildiğinde baldıran otu zehirlenme belirtileri olarak baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve en sonunda da ölümle sonuçlanır.Bu sebeple baldıran otu, çok dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.

baldıran otu

Salatası yapılıp üzerine limon sıkılarak tüketilen baldıran otunun fazla tüketilmesi zehirlenerek ölümlere yol açar. Baldıran otunun zehirli etkisini göstermesi için özellikle koyu kıvama getirilerek sıvı şekilde tüketilmesi gerekir. Bu bitki pazarda satılır ve insanlar tarafından salata şeklinde tüketilir. Siz de baldıran otunun zehirli etkisini görmek istemiyorsanız, baldıran otunu çok dikkatli ve az miktarda tüketmelisiniz.

Baldıran otu yedikten sonra beklenmeyen bir etki gördüğünde hemen bir sağlık kurumuna gidiniz.

1 YORUM

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.