Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem, fındık, leblebi, ceviz, antep fıstığı gibi kuru yemişler birçok kişi tarafından sevilerek yenen yemişlerdir. Bu yemişlerin vücut için de birçok faydası vardır. Badem yağı ve badem ezmesi de sevilerek tüketilen ve sağlığa yararı olan yiyecekler arasındadır.

Badem FaydalarıBademin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

 • Kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kolon kanserine karşı koruma sağlar.
 • Solunum sistemine fayda sağlar.
 • Öksürük gibi kış hastalıklarına iyi gelir.
 • Kansızlık sorununuz mu var? Anemi rahatsızlığından yakınıyor musunuz? Badem sayesinde kansızlıktan kurtulabilirsiniz.
 • Cinsel isteği ve cinsel gücü de arttırır. İktidarsızlık için faydalı bir kuru yemiştir.
 • Diyabet rahatsızlığı olan kişiler de bu faydalı kuru yemişi rahatlıkla tüketebilir. Şeker hastalığı için de iyi gelen bir yiyecektir.
 • Diş bakımına yardım eder.
 • İçeriğindeki fosfor sayesinde kemik ve diş yapısını güçlendirir. Kuvvetli kemiklere ve dişlere sahip olmayı sağlar.
 • Sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmak için de bu şifalı besinden tüketebilirsiniz. Günümüzde badem yağlı şampuanlar mevcuttur. Bu şampuanlar ile saçlar daha parlak ve canlı görünür.
 • Cilt bakımı sağlar. Özellikle sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Badem yağı cilde masaj yapılmasına kullanılabilir.
 • Safra kesesi oluşma riskini azaltır.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara kolay kolay yakalanmamayı sağlar.
 • Bademin içeriğindeki manganez ve bakır varlığı enerji üretimini arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Bir avuç badem yiyerek gün boyu enerjinizi koruyabilirsiniz.
 • Lif açısından zengin olması sebebiyle kabızlığı önler. Sindirim sistemini düzenler, bağırsakları rahatlatır.

Beyni Geliştirir, Alzheimer’ı Önler!

Beyni geliştiren ve sağlıklı bir beyne sahip olmayı sağlayan bir besindir. Sinir yollarına fayda sağlayarak alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle badem ve badem yağının sinir sistemine büyük faydalarının olduğu ortaya çıkmıştır. Çocukların sağlıklı büyümesi ve sağlıklı bir besin yapısına sahip olmasına da yarar sağlar.

BademKilo Almayı Önler!

1 avuç badem 256.5 kaloridir. 1 adet badem 17 kaloridir. Diyet yaparak kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Zayıflamak düşündüğünüz kadar zor olmayabilir. Badem yüksek kalorisi nedeniyle genellikle kilo aldırdığını düşündüren bir yiyecektir. Öğün aralarında yemek yiyenler yada bir şeyler atıştıran kişiler bu durumdan sürekli yakınırlar. Sık sık acıkmak aralarda kilo aldırıcı besinler tüketmeye sebep olabilir. Öğün aralarında badem tüketerek açlığınızı bastırabilir ve tokluk hissi sağlayabilirsiniz.

Kalp Krizi Geçirme Riskini Azaltır!

Badem ve fındık gibi besinler kandaki lipit seviyelerini korur, böylece kalp hastalıklarına karşı koruma sağlanmış olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riski azalmış olur. İçeriğindeki mono doymamış yağlar, potasyum, magnezyum, protein ve E vitamini sayesinde kalp krizi geçirme riskini azaltır.

Badem İle Kolesterolünü Düzenle!

Kolesterolü düzenleyici etkisi vardır. Amerikan Diyetisyenler Derneği Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre badem tüketen kişilerin plazma ve kırmızı kan hücrelerinde E vitamini seviyelerinin arttığı ve kolesterol seviyesinin düştüğü belirtilmiştir.

Hamilelik Döneminde Badem Tüketin!

Gebelik döneminde tüketilmesi gereken bir besindir. Yenidoğan bebeklerde doğum kusuru olma ihtimalini azaltır. Folik asit içermesi sebebiyle sağlıklı hücre büyümesi ve doku oluşumunu teşvik eder. Bu yüzden hamilelik döneminde tüketilmesinde yarar vardır.

Kaynaklar:

Medicalnewstoday : articles
Organicfacts : health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-almonds

 

SORU SORUN VEYA DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIN!

Lütfen yorum kısmını doldurunuz.
Lütfen adınızı giriniz.