B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 vitamini içeren besinler araştırıldığında B12 vitamininin hayvansal gıdalarda doğal olarak bulunduğu ortaya çıkmıştır. B12 vitamini sadece bakteriler tarafından üretilen bir vitamindir. Fazlası vücuttan atılır, fakat karaciğerde belli bir süre depolanma özelliği de vardır.

B12 vitamini nelerde bulunur?

B12 vitamini içeren birçok besin mevcuttur. Yalnız bu besinlerden size uygun olanları seçerek tüketmelisiniz. Kimi insanların B12 vitaminine ihtiyacı olmasının yanında kolesterol yada şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları varsa, rahatsızlıklarına uygun olarak besinleri seçip tüketmelidir. B12 vitamini nerelerde bulunur?

Ciğer:

Kuzu ciğeri B12 vitaminini en çok içeren besinlerden biridir. Kuzu ciğerinin yanında kaz ciğeri ve tavuk ciğeri de belli miktarlarda içerir. Günlük tüketim olarak değerlendirildiğinde, 100 gram pişirilerek tüketilen kuzu ciğeri, günlük B12 miktarının yaklaşık 13 katı kadar B12 içerir. Yalnız ciğer kolesterol oranı yüksek bir besindir. Kolesterolü yüksek olan kişiler ciğeri dikkatli tüketmelidir.

Balıklar:

Balık tüketmeyi seven kişiler doğal olarak B12 vitaminini de tüketen kişilerdir. Balık omega 3 içeriği ile ünlü bir besin olsa da içeriğindeki B12 de göz ardı edilemez. Örneğin, somon balığı günlük B12 vitamininin yaklaşık olarak 3 katını, ton balığı yaklaşık 2 katını karşılar. Somon ve ton balığının yanında alabalık, orkinos ve sardalya gibi balık türleri de B12 içerir. Balık tükettiğiniz zaman vücudunuza B12’de almış olursunuz.

Kabuklu Deniz Canlıları:

Midye ve istiridye gibi deniz canlılarıdır. Bu canlıları yemeyi herkes sevmez. Fakat çok iyi birer B12 kaynağıdırlar. İstiridye günlük B12 ihtiyacının yaklaşık olarak 4 katını, midye ise 3 katı içerir. Yalnız kabuklu deniz canlıları, ciğer gibi yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

Yengeç-Istakoz-Karides:

İyi birer B12 kaynağıdır. Günlük B12 ihtiyacını karşılamak için yengeç, ıstakoz ve karides gibi deniz ürünleri tüketilebilir.

Yumurta:

B12 ihtiyacının karşılanması için yumurta tüketilebilir. Tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığından kaz ve ördek yumurtaları daha yüksek oranda B12 bulundurur.

Soya Sütü:

Günlük B12 ihtiyacının %50’sini karşılayabilir.

Süt-Peynir:

Süt ve peynir iyi birer kalsiyum kaynağıdır ve kemik gelişimini destekler. Bunun yanında bir bardak süt günlük B12 ihtiyacının yaklaşık olarak %18’ini karşılarken, beyaz peynir yaklaşık %25’ini karşılar.

B12 Vitamini
B12 Vitamini

B12 Vitamini Neden Önemlidir? Faydaları Nelerdir?

  • Kanseri önlemeye yardım eder: B12 vitamininin eksik olması durumunda DNA için faydalı olacak bazı bileşimler vücutta aktif olarak kullanılamaz. Bunun sonucunda da DNA hasar görebilir. DNA’nın hasar görmesi yada onarılamaması durumunda vücutta kanser hastalığı çıkma oranı yükselir. Orta yaşlı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, B12 oranı yüksek olanların düşük olanlara göre meme kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
  • Beyin için faydalıdır: Odaklanma yeteneğini güçlendirir yani konsantrasyonu arttırır. Yaşlı erkek ve kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre, düşük B12 seviyesi olan kişilerin yüksek olanlara göre alzheimer rahatsızlığına yakalanma oranının daha yüksek olduğu belirtilmiştir.
  • Depresyona yakalanma oranını azaltır: B12 vitamini eksikliği sonucu depresyon görülme oranı artar. Bu vitaminin eksikliği, depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluğa neden olabilir.
  • Enerji verir.
  • Yaşlanma ile oluşan etkileri azaltır.
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırır.
  • Kolesterolü ve kan basıncını düşürücü özelliği vardır.

 

Günlük Önerilen B12 Tüketimi Ne Kadardır?

B12 dışarıdan yiyeceklerle alınabilecek bir vitamindir. B12 nelerde bulunur diye özetlersek genellikle kırmızı et, ciğer, çeşitli balıklar ve deniz mahsullerinde bulunan bu vitamin, aynı zamanda yumurta, süt ve peynir gibi ürünlerle de vücuda alınabilir. Peki günlük olarak alınması gereken B12 vitamini miktarı nedir? 4-8 yaş arasındaki çocuklarda, 1,2 mikrogram iken 9-13 yaş çocuklarda 1,8 mikrogram, 14 yaş üzeri erkek ve kadın bireylerde bu oran 2,4 mikrogramdır.

Kaynaklar:

Healthaliciousness : foods-high-in-vitamin-B12
Draxe : top-10-vitamin-b12-foods
Goodhousekeeping : health/diet-nutrition/g1967/vitamin-b12-super-foods
Globalhealingcenter : natural-health/top-10-foods-vitamin-b12