Ayrık Otu ve Ayrık Otunun Faydaları

Bahçelerde, tarlalarda yetiştirdiğimiz bitkilerimizin kenarlarında kolaylıkla görebileceğimiz ayrık otu kimi zaman istenmeyen bir ottur, kimi zaman ise tam bir şifa kaynağıdır. Genellikle bahçelerinde ve tarlalarında bitki yetiştiren kişiler için mücadele edilmesi gereken bir yabancı ot olan bu ot, bazı hastalara da şifa veren bir bitkidir. Şifa kaynağı olması dolayısıyla ayrık otunun faydalarının merak edilmesi aynı zamanda ise ayrık otunun yabancı bir ot olması sebebiyle ayrık otu nedir, ayrık otunun faydaları nelerdir, mücadele nasıl yapılmalıdır ve ilacı nedir içerikli bir yazı hazırladık.

Ayrık Otu Nedir?

Latincesi Agropyrum repens olan ayrık otu, halk arasında Ayrık kökü adıyla da anılır. Ayrık kökü hemen hemen her iklim tipinde yetişir. Özellikle bahçe ve tarlalarda kolaylıkla kendiliğinden yetişebilen ayrık kökünü soğuk iklimlerden tropik iklimlere kadar birçok bölgede görebilirsiniz. Bu otun gövdesi rizom gövde olup, yaprakları yeşil ince silindirimsi ve uç kısımları sivri olan bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki olan ayrık kökü ilkbaharda toprakta baş göstermeye başlar ve sökülmezse tüm yaz boyunca toprakta varlığını sürdürebilir. Tarım amacıyla ekilen bahçelerde ve tarlalarda çok fazla istenmeyen, yabancı ot olarak adlandırılır. Çeşitli amaçlar için de kullanılabilir. Ayrıca türlerinden bazılarının yem bitkisi olarak ve erozyonu önlemek amacıyla kullanıldığı da görülür.

Ayrık Otu Faydaları Nelerdir?

Nezle, grip, soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı gibi hastalıklar için çok şifalı bir bitkidir. Özellikle kışın çok sık rastlanan soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara faydalı olması sebebiyle kış aylarında çokça kullanılır. İdrar söktürücü olmasıyla da faydası büyüktür. Bir diğer yararı da böbreklerdeki taşları yok etmesi ve iltihap giderici olmasıdır. Vücuda güç vermesi ile de fayda sağlar. Aynı zamanda kanı temizleyici bir özelliğe de sahiptir. Susuzluğu gideren ayrık kökü ayrıca mide rahatsızlıklarına iyi gelerek özellikle gastrit için çok faydalıdır. Böbrek hastalıklarına karşı da kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Kuşkonmaz Faydaları Nelerdir?

Sarılık için de faydalıdır. Toplanarak kurutulmak suretiyle kullanılır. Ayrıca suda haşlanabilir ve çıkan suyundan yararlanılabilir.

Karaciğer hastalıklarına da fayda sağlar. Ayrıca bu otu cilt hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Egzama gibi ciltte çıkan yaraların iyileşmesine büyük fayda sağlar. Bu ot ile cildinizdeki yaraları kurutabilirsiniz. Eklem ağrılarınız için de kullanabilirsiniz. Romatizmal kaynaklı eklem ağrılarını geçirmek için ayrık otu kaynar suya atılarak birkaç dakika demlendirilir ve ağrıyan yer bu bitkinin suyu ile yıkanır. Sarılık tedavisinde kullanmak da mümkündür.

Önceki İçerikYaprak Biti (Yeşil Bit)
Sonraki İçerikAyrık Otu ile Mücadele
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

1 Yorum

  1. Bu kadar faydası sayılmış peki bu faydaların olduğu kesin mi, kesin ise nasıl ve neden?
    Belki birçok yararı olabilir lakin en iyi ve en çok neye faydası vardır?
    Cevap bekliyorum
    Paylaşımınızdan dolayı da teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz