Ayçiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Yağ hayatımızda birçok yemekte kullanılır. Her evde fazlaca tüketimi bulunan yağ, ayçiçeği, zeytin, mısır, kanola gibi birçok bitkiden elde edilir. Bu bitkiler ise tüketimi karşılamak amacıyla çok çeşitli bölgelerde yetiştirilir. Özellikle Trakya bölgesinde yağ elde etmek amacıyla çokça yetiştirilen bu bitkiler farklı amaçlarla da kullanılabilir. Sofra tüketimi, çekirdek, zeytin, mısır bitkilerinde çokça görülür. Kanola ise son yıllarda üretimi hız kazanan, üretimine yoğunluk verilen bir bitkidir. Yağ üretiminde kanola bitkisi de kullanılmaya başlanmıştır. Peki tüm bu özellikler arasında ayçiçeğinin faydaları nelerdir?

Ayçiçeği Faydaları

Çıbanların ve kurdeşenlerin iyileştirilmesinde, kolestrolün düşürülmesinde kullanılır. Ayçiçeği kökleri ise kan şekerini arttırmadığından şeker hastalarının bu kökleri bazı içeceklerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanmaları önerilir. İçerdiği fosfor ve çinko kemik ve dişlerin oluşumu için gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de ayçiçeğinin faydaları arasındadır. İçeriğindeki fosfor ise, kalp kasının kasılması ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcıdır. Ayrıca ayçiçek içerdiği çinko ile ise, yaraların iyileşmesi, aknenin önlenmesi, tekrarlayan enfeksiyonların ortadan kalkması, tat ve koku duyarlılığının güçlenmesi, sperm hareketlerinin artması açısından önem taşır. Kan şekeri düşüklüğüne de bu şifalı bitki faydalıdır. Yağındaki E vitamini kalp, damarlar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine yararlı olur, prostat kanserine karşı korur, cilt yaşlılığını geciktirir. Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar. Kanserden koruma özelliği olması da ayçiçeğinin faydaları arasındadır.

Ateş düşürücü, soğuk algınlığı, balgam ve öksürük etkilerini geçirmek için ayçiçeği çekirdeklerinden soyulmuş 50 gr.lık miktar 0.5 lt. su içinde kaynatılır. Suyun yarısı buharlaşınca ateşten indirilir, çekirdekler temizlenip 100 gr. toz şeker veya bal ilave edilir. Bu karışımdan günde 3 defa 2 çay kaşığı içilir.

İlginizi Çekebilir:  Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Latince Adı :Helianthus annuus

1-2 metre boyunda, yaz aylarında sarı renkli, yassı, koni şeklinde çiçekler açan sert ve dik gövdeli bir bitkidir. Genel olarak ılık iklimleri sever, soğuk iklimlerde gelişmesi yavaşlar.  Soğuk, yüksek yerler hariç ülkemizin bütün bölgelerinde yetiştirilebilir. Özellikle Ege, Trakya, Marmara bölgelerinde çok fazla yetişir. Ayçiçeği bitkisi tohumuyla yani kavrulmamış çekirdekleriyle çoğaltılır. Ekim zamanında toprak sıcaklığının 10-12 derece olması istenir. Bol ışık ve yüksek sıcaklık koşullarında ayçiçeği yağ verimi daha yüksek olur. Tablalarındaki çiçeklerin, tohum bağlayabilmesi için toprak nemli olmalıdır. Bu yüzden çiçeklenme ve döllenme evresinde yüksek yağış ister. Yüksek asidik özellikteki topraklardan hoşlanmaz.

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

En önemli maddesi oleik asid, linoleik asid, araşidonik asid gibi doymamış yağ asitlerini içeren yağdır. Ayrıca selüloz ve protein taşımaktadır.B1, B3, B6 ve E vitaminlerinden zengindir.

Ayçiçeği Halk Arasındaki Adı

Gündöndü, günçiçeği, günebakan isimleriyle de anılır. Nadiren şemşamer denilen yöreler de bulunmaktadır.

Umarız ayçiçeği hakkında sizlere yardımcı olabilmişizdir.

Önceki İçerikAcı Hıyar Faydaları
Sonraki İçerikBöğürtlen Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz