Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Sakinleşmek, günün yorgunluğunu üzerimizden atmak ve rahatlamak hepimizin başlıca isteğidir. Stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için çeşitli bitki çaylarını tercih ederiz. Anason çayı, adaçayı, kuşburnu çayı gibi çaylar hem rahatlatıcı hem de sakinleştirici özelliğe sahiptir. Özellikle çalışan kişiler, günün yorgunluğunu, iş yerinin yorgunluğunu, günün stresini üzerinden atmak ve rahat bir uyku çekmek ister. Ayrıca stres günümüzün hastalıkları arasındadır. Hemen hemen herkes stresten, yorgunluktan yakınır ve çözümler arar. İşte bu şifalı çaylar sayesinde rahatça uyumak ve stresten uzaklaşmak mümkündür. Çocuklarınız huysuzluk yapıyor ve geceleri uyumuyor mu? Kendisi uyumadığı gibi sizi de uyutmuyor mu? Çocuklarınız için de bu sakinleştirici çayı kullanmanız mümkündür. Fakat çocuğunuzun yaşı ve kilosu bu durumda önemlidir. Yaşı küçük ve kilosu az çocuklar çok fazla tüketmemelidir. Çünkü fazlası çocuklar için zarar da verebilir. Peki bu sakinleştirici, rahatlatıcı şifalı çay nasıl hazırlanır?

Anason Nedir ve Nasıl Bir Bitkidir?

Yaz aylarında beyaz renkli çiçekler açan 40-60 cm yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Gövde dik, silindir biçiminde, içi boş, çok dallı, tüylü ve üstünde çizgiler vardır. Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Anason çiçekleri bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut şeklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir. Kullanılan kısmı, meyveleri ve yapraklarıdır. Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve gölgede kurutulur. Bir kültür bitkisi olan bu şifalı bitkinin, doğada aranmasına gerek yoktur. Baharatçılardan satın alınabilir. Baharatçılarda ve aktarlarda bu şifalı bitkiyi yada bu şifalı bitkinin paket çayını kolaylıkla bulabilirsiniz. Hatta günümüzde marketlerde bu şifalı bitkinin çayı paket şeklinde hazır olarak bulunmaktadır.

  • Latince Adı : Pimpinella anisum

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

Nişasta, müsilaj, sabit ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağ içinde etkili madde olan anethol ile az miktarda estragol ve terpenler vardır.

  • Anason Halk Arasındaki Adı

Enison, nanahan, anason otu diye de adlandırılır.

  • Anason Çayı Nasıl Demlenir?

Havanda hafifçe ezilmiş 1-2 çay kaşığı dolusu anason çayı için, 1 bardak kaynar suyla karıştırılır ve demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonra süzülür.  Havanda hafifçe ezme işlemi, her seferinde çay demlerken anason çayı taze olarak yapılmalıdır.

  • Anason Zararları ve Yan Etkileri

Anason çok miktarda kullanılırsa uyuşukluk, baş ağrısı ve görme zorluğuna neden olabilir. Günde 5 gr kadar alınmalıdır. Fazla alınırsa ve uzun süre kullanılırsa dolaşımın yavaşlamasına ve vücudun çalışamaz duruma gelmesine sebep olabilir. Ayrıca bu şifalı çayın uyuşturucu etkisi, yatıştırıcı etkisi ve uyku getirici etkileri bebek için zararlıdır. Çünkü bebeğin bünyesine ağır gelebilir. Bu sebeple anason çayı bebeklerde asla aşırı kullanılmamalıdır. Anason, anetol alerjisi durumunda alınmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Badem Sütü Faydaları Nelerdir?
Önceki İçerikHavuç Salatası Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikFesleğen Sosu Nasıl Hazırlanır?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz