Aloe Vera Jel Kullanımı

Cildimiz, tenimiz, vücudumuz bizim için çok önemlidir. Hiç kimse erkenden yaşlanmak ve kırışıklık sahibi olmak istemez. Hele ki bayanlar kırışıklıklardan kurtulmak için çok çeşitli yollar dener. Kremler, jeller, pahalı ürünler kullanırlar. Fakat tüm bu ürünlerin yanında bazı bayanlar ise bitkisel çözümler aramaya başlar. Aloe vera, hindistan cevizi, kakao, salatalık ve böğürtlen gibi çok çeşitli bitkiler kullanılarak elde edilen jeller, kremler birçok kişi tarafından çokça tercih edilir. Ayrıca bu bitkiler ile birlikte evlerinizde de jeller ve kremler hazırlamanız mümkündür. Evlerinizde kolaylıkla pratik bir şekilde aloe vera jel olarak hazırlanabilir ve uygulanabilir. Tabii sadece yaşlanma karşıtı, kırışıklıklar için değil, vücudunuzdaki çatlaklar ve yarıklar için de bu şifalı jeli uygulayabilirsiniz. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da bu jel ve kremler uygulanabilir.

 • Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Yaprakları dikenli bir ağaçtır. Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır. Aloe vera evlerde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Saksılarda yetiştirilen bu bitkinin yaprakları güneş altında bir metre uzunluğa ulaşabilir. Fazla suyu sevmez, ne zaman toprağı kurursa o zaman sulanmalıdır.  Ne kadar susuz kalırsa o kadar iyi köklenir ve çürüme riski azalmış olur. Fazla sulama yapıldığı zaman köklerinde çürüme görülür, zamanla da kökler siyaha döner ve bozulur. Bu şifalı ve bakımı kolay bitkiyi sizde kolaylıkla çiçekçilerde bulabilir ve temin edebilirsiniz. Bu durumda evinizde bu şifalı jeli hazırlamanız da oldukça kolay olacaktır. Evinizde de kolaylıkla bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Saksıda kolay bir şekilde büyütebilir, balkonda muhafaza edebilirsiniz. Hatta evinizde zamanla tek saksıda büyümesi sonucu başka saksılara da çoğaltabilir ve köklendirilebilir. Bu sayede birden fazla saksıda bu bitki yetiştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir:  Ayva Çayı Faydaları Nelerdir?

Bu şifalı bitki genellikle çöllerde yani çok sıcak bölgelerde yetişir. Kokusu oldukça güzel olsa da tadı acıdır. Bıçak gibi keskin bir madde yardımıyla üst yaprağını kestiğiniz zaman altından çıkan jeli kolaylıkla fark edebilirsiniz. İşte hastalıkların tedavisinde kullanılan kısmı bu sulu jel kısmıdır.

 • Latince Adı : Aloe vera

 • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Acı madde, antrakinon türevleri, uçucu yağ, vitamin, mineral, enzim, şeker, lignin, saponin ve aminoasitler ve reçine taşır.

 • Halk Arasındaki Adı

Genellikle aloe vera, sarısabır veya öd ağacı olarak adlandırılsa da bazı yörelerde azvay adıyla da bilinir. Aloa vera olarak da yanlış yazılır.

 • Aloe Vera Jel Olarak Nasıl Kullanılır?

Tedavi amacıyla bu bitkinin jelinin yapımı için ilk önce yaşlı yapraklar kullanılmalıdır. Alınan yaprak ortadan ikiye ayrılarak yaranın üzerine kapatılır veya çıkarılan jel yaraya sürülür. Yaprak blendırdan geçirilerek sıvı veya jel haline getirilir ve hemen buzdolabına konulur. Bu sıvı 4 hafta süreyle kullanılabilir. Stabilize edilmemiş bu aloe vera jel yapıldıktan sonra dondurulmamalı veya yüksek ısıda tutmamalıdır, aksi takdirde faydalı etken maddeler parçalanabilir. İşte abu şifalı bitkinin jel yapımı bu kadar pratik ve kolaydır. Ayrıca hazırlandıktan sonra bu sıvı 4 hafta yani 1 ay gibi uzun bir süre kullanılabilir.

Gül yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir. Belirli ölçülerde gül yağı ile karıştırırsanız baş ağrılarını kolaylıkla giderebilirsiniz. Şiddetli baş ağrılarına karşı bu şifalı jeli gül yağı ile karıştırın ve masaj yapar gibi ağrıyan yerlerinizi ovun. Bir süre sonra ağrınızın geçtiğini hissedeceksiniz.

Bir miktar aloe vera jeli sirke ile karıştırılır. Karışım çay kaşığı yardımıyla homojen hale getirilir ve saç diplerine sürülebilir. Bu şekilde saç dipleri ovulursa saç dökülmesine fayda sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Havuç Yağı Nasıl Yapılır?

Bu şifalı bitki özellikle yaralar, sivilceler ve hafif yanıklar için kullanılabilir. Sarısabır da denilen bu bitki, ağızdan da alınabilir fakat dikkatli olunmalıdır. Karaciğer hücrelerini korur, safra söktürür. Vücudun direnç kazanmasına yardım eder.

 • Aloe Vera Sıvı Olarak Nasıl Kullanılmalıdır?

İçilecek  sıvının hazırlığı, kesilen ince küçük yaprak parçalarının kaynak suyuna konularak 1 gün buz dolabında tutulması ile hazırlanır. Bu şifalı bitkinin sıvısı, içindeki yapraklar çıkarıldıktan sonra içilir. Bitkinin sıvısının acı tadının giderilmesi için içine meyve suyu katılabilir.

Önceki İçerikFesleğen Sosu Nasıl Hazırlanır?
Sonraki İçerikBezelye Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

41 YORUMLAR

 1. İçilecek sıvının hazırlığı, kesilen ince küçük yaprak parçalarının kaynak suyuna….

  burada kaynak suyu derken ne demek istediniz. Maden suyu olabilirmi tam anlayamadım.

 2. Ben piyasada aloe vera jelly adı altında birçok kimyalar içerikli ürünlerin cok yüksek fiyatlarda satıldığına bizzat şahit oldum. Bu makaleyi okuduktan sonra evde kendim yapmaya (üstelik tamamen doğal) karar verdim. Benim sorunum kalçamda çok belirgin çatlakların olması. Yıllardır uğraşıyorum geçiremedim. Faydası olur mu ne dersiniz?

 3. Elif hanm, aloe vera yı nasıl kullanrız? Ayrntlı biçimde nasıl öğrenebilirim? Mesela saç için, çatlak için, cilt için hepsinin ayrı bir metodu var sanrım. yardmcı olurmusunuz? yada sizi takip edebiceğim bir site var mı? teşekkür ederim….

 4. Merhaba Elif hanım,öncellikle vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.Benim bir kaç sorum olacaktı:Göz çevresinde kullanıla bilirmi?Uzun süre ciltte kullanıla bilirmi?Aloe verayı kullanırken,başka bir nemlendiriciye gerek var mıdır?Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,.Saygılarımla,iyi çalışmalar dilerim

 5. Merhaba elif hanim aloe vera jeli hakkinda birkac sorum olacakti cevaplarsaniz cok sevinirim. Aloe vera jel yüze süruldukten sonra kac dakika bekletilmeli ve ne kadar sıklıkla uygulanmali??? Gözalti cevresine uygulanabilir mi, gözaltina kullanilabiliyorsa yine gözaltinda kac dakika bekletilmeli??? Simdiden ilginiz icin tesekkur ederim.

 6. Meraba ben aloevera bitkisinin yağını kavanoza biriktirdim yüze sürülünce kaç dakika yüzde bekletilmelidir ellerime sürdüm etkisini gördüm zaman olarak bilgi veririmisiniz ?

 7. Ben bitkisel ürünleri muntazam şekilde kullanan biriyim önce Rabbim sonra ürünler sayesinde hanımı astım bronşit ve hiper tansiyondan kurtardık Doç Dr rapor vermedi tamamen iyileşmiş deyince bizde tamamen kullanmaya başladık.

 8. Aloe vera bitkisiyle 6 ay önce tanıştım.Yaradanın içine koyduğu kimyasal bileşimle mucize bir bitki olduğunu bizzat kendim yaşadım.Yaklaşık 11 yıldır Tinea Pedis adlı bakterinin ayaklarımda oluşturduğu mantar hastalığı ile uğraşmaktayım.Adana’nın sıcak ve nemli havasında bir türlü bu hastalıktan kurtulmadım.Gitmediğim doktor kalmadı.Verilen tedaviler geçici olarak iyileştirmekte ve sonrasında tekrar yine ortaya çıkmakta idi.Aloe vera bitkisini ayağım hasta iken kullanmaya başladım ve o mucize hücre yenileme etkisini gördüm.Şu anda ayaklarım tertemiz durumdadır.Ayaklarımın önceki ve sonraki hallerini gösteren resimleri de bulunmaktadır.

 9. Merhabalar.evimde aloe vera yetistiriyorum.1 aylik bebegim var.emziriyorum.haliyle gogus ucu catlagim var.aloe verayi sursum faydadi olurmu ki???sonucta bebegimin agzina degecek.sutumle beraber vucuduna gircek.bi sorun olurmu???ne yapmaliyim nasil kullanmaliyim????acil bilgi verin lutfen

 10. aloe vera bitki yapragı koparıldıkdan hemen sonra kullanılırmı ve cilde suruldugunde nekadar bekletilmelidir beklettikden sonra su ile yıkanmalımıdır ?

 11. Aloe Vera ( Sarı Sabır) hakkında çok şeyler okudum, ABD de bulunan Forever living firmasının sadece tedavi amaçlı kullanılan ürünlerinin pazarlaması ile ilgilendim. ( Güzellik için kullanılan ürünleri de mevcut) Ürün sattığım insanlardan çok güzel tepkiler ve dualar aldım, Tansiyon, Kolesterol. Şeker, Hastalarından mide , Bağırsak problemi olanlardan, Hemoroidi olanlardan, Eli ayağı yanıp Aloe Vera kullananlardan, Küçük kazalarda vuku bulan kanamalar için kullananlardan çok olumlu cevaplar aldım. Bu arada bizzat kendimde deniyerek bazı tecrübeler edindim. Mesela elinize yüzünüze sürdüğünüzde teninizde ilk 10 dakika içinde gerilme hissedersiniz, Sonra bu geçer. ne kadar süre ile tende kalmalı diye sorulmakta, Bu gerilme Hissi geçtikten sonra, rahatsız edici veya her hangi bir zarar verici etkisi kalmaz, Ten Aloe Verayı tamamen emdiği için görünümde de bir anormallik görülmez. sürüldüğü yerden ağıza, Göze bulaşması da tehklike arz etmez. Dolayısı ile sürüldükten sonra normal yaşama devam edilebilir.( İlk iki saat kadar yıkanmaması tavsiye edilir.) ( SAKSIDA ÜRETİLEBİLİR ) Direkt Güneş ışınlarını görmeyen fakat aydınlık olan balkonlarda, ( Yapraklarının içi sıvı Gell dolu olduğundan çok çabuk donar kışın oda sıcaklığında korunmalıdır. Zamanla filiz çıkararak artış sağlar, Filizler dikildiğinde kolay tutar, Toprağı satın alınan saksı toprağı değil de normal sert toprak olmalı. diğer çiçekller gibi sık sulanmamalıi 20.25 günde az miktarda su verilmeli. Kullanmak için yaprakları ucundan veya yarıdan koparılmamalı, En alt yapraklardan ve tam bedenden koparılmalı, Kullanmaya yaprağın kaluın tarafından başlamalı, Kalan kısım ikinci kullanım için bırakılabilir. Filiz verebilirim.İstanbul’da yaşıyorum.

  • Bu tecrübeme ilave edilmesi gereken önemli bir bilgi şudur: Aloe Vera bitkisi yaklaşık 300 çeşittir. Bu çeşitlerin içinde dört türü faydalı olup, Diğerleri faydalı olmadığı gibi içlerinde hafif zehir ihtiva edenler bulunduğunu da okudum. En faydalısı ve Tedavi edici olarak kullanılan BARBADENSİS MİLLER Diye adlandırılan türüdür. En belirgin özelliği yapraklarının Jel dolu olması, yapraklarının beyaz çilli ve kenarlarının tırtıklı olmasıdır. Saksıda yetiştirmek isteyenlerin bu konuya da dikkat etmeleri gerekmektedir…

   • merhabalar cevat bey , ben yaprağını sizin dediğiniz yöntemle değilde makasla keserek koparmıştım şimdibirşey olurmu acaba bitkiye ? tam kök kısmından mı koparmalıyız ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz