Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç sirkesi, alıç meyvesinden elde edilen bir sirkedir. Alıç sirkesinin faydaları da alıç meyvesinden gelir. Alıç sirkesinin faydaları sayesinde birçok kişi şifa bulur. Ülkemizde birçok bölgede yetişebilir. Özellikle dağlardaki çalı görünümlü, dikenli ağaçlardan toplanarak alıç elde edilebilir. Ülkemizin birçok farklı bölgesinde akdiken, kuş yemişi, alış, kızılcık, kızlar yemişi yada geyik dikeni gibi çeşitli isimlerle adlandırılır. Kırmızı ve sarı renkte meyveleri bulunur.

Alıç Sirkesinin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

 • Yapılan çalışmalara göre, alıç sirkesinin faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmesi sayılabilir. Hipertansiyonu düşürücü etkisi vardır.
 • Kalbe iyi gelir.
 • Anjin yani göğüs ağrısını hafifletici etkisi olması da alıç sirkesinin faydaları arasındadır.
 • Strese karşı etki ederek rahatlatıcı etki sağlar. Gerilim sonucu oluşan kan basıncını azaltır, böylece strese karşı etki eder.
 • Fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, alıç sirkesi kötü kolesterolü düşürür. Yani kolesterol seviyesini de dengeler.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların kalp rahatsızlığını azalttığı, kalp krizi ve felç riskini düşürdüğüne dair düşünceler bulunmaktadır. Bu nedenle antioksidan içeriği yüksek besinler tüketmek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürebilir.
 • Uykusuzluğa iyi gelmesi de alıç sirkesinin faydaları arasındadır.
 • Menopoz nedeniyle kadınlarda sıcak basması, terleme, bunalma gibi durumlar görülür. Yumurtalıklara etki ederek menopoz döneminde rahatlamaya yardımcı olur.
 • Hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirimi rahatlatır. Sindirimi rahatlatmasının yanı sıra, ishal ve mide ağrısı için de faydalıdır.
 • Karaciğere de faydası vardır.
 • Alıç sirkesi böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle de ünlenmiştir.
 • Kış aylarında sık sık yakalandığımız grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı fayda sağlaması da alıç sirkesinin faydaları arasındadır.
 • Kalp gibi damar sistemine de yararı bulunmaktadır.
 • Beyni güçlendirerek hafızayı da kuvvetlendirir. Unutkanlığı önler.
 • Şeker hastalığı yani diyabet rahatsızlığı olan kişiler de alıç sirkesini kullanabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği olması da alıç sirkesinin faydaları arasındadır.
Alıç Sirkesi
Alıç Sirkesi

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç Sirkesi Tarifi İçin Malzemeler:

500 Gr Alıç Meyvesi
1 Adet Trabzon Hurması
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Kahve Fincanı Toz Şeker
Su

Alıç Sirkesi Tarifi: 500 gr alıç meyvesi doğranır. Bir kavanozun içine doğranmış olan alıç meyveleriyle birlikte trabzon hurması konur. Üzerine 1 fincan toz şeker ve 1 çay kaşığı tuz eklenir. Kavanozun kapağı kapatılmadan önce ağzına buzdolabı poşeti veya ince bir tülbent konur ve kapak sıkıca kapatılır. Hazırlanan bu kavanozdaki alıç sirkesi oda sıcaklığında, karanlık bir yerde 15 gün bekletilir. 15 gün sonra tadına bakıp sirke kıvamında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Alıç sirkesi kıvamına gelmişse bir tülbent yardımıyla bulandırmadan süzerek kullanabilirsiniz.

Alıç sirkesi doğal olarak evde evde hazırlanabileceği gibi aktarlardan yada baharatçılardan hazır olarak da alınabilir.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Bir bardak suya bir çay kaşığı alıç sirkesi karıştırılarak içilebilir. Alıç sirkesinin kullanım alanlarından biri de salatalardır. Salatalarda ve yemeklerde alış sirkesi kullanılabilir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır Mı?

Alıç sirkesi ile zayıflamak mümkündür. Alıç sirkesinin yağ yakıcı özelliği vardır. Bu sayede kilo vermeyi sağlar.

Kaynaklar:

Naturalalternativeremedy : hawthorn-berry-benefits-and-side-effects
Webmd : vitamins-supplements/ingredientmono-527-hawthorn
Healthbenefitstimes : health-benefits-of-hawthorn-berry
Verywell : the-benefits-of-hawthorn
Herbwisdom : herb-hawthorn-berry

13 YORUMLAR

 1. Ben şeker hastasıydım insilün verdi doktor bende araştırdım alıç sirkesinin faydasını kullanmaya başladım ne ilaç nede insilün yaptım 2 ay sonra doktora gittim doktor bile şaşırdı 450 den şuan 96 diyemet hastasına tavsiye ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz