Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı çay, yağ ve merhem şeklinde kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Tıbbi ve aromatik bitki olarak bilinir. Boğaz ağrısına iyi gelmesi, öksürüğü kesmesi ve beyin sağlığını koruması adaçayının faydaları arasındadır. Dünya çapında yaklaşık 5 binden fazla türü vardır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilerek satılır. Özellikle yaz aylarında yol kenarlarında birçok yerde satışı vardır.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları

Kötü Kolesterolü Düşürür.

Kötü kolesterol kalbi olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Bu nedenle kötü kolesterolü düşürmek gerekir. Adaçayı tüketimi kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürürken iyi kolesterol seviyesini yükseltir.

Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruma Sağlar.

Kanser hastalığında hücrelerin anormal şekilde büyümesi önde gelen ölüm sebeplerinden biridir. Adaçayı meme, cilt, böbrek, karaciğer, ağız ve kolon kanseri gibi birçok kanser türünü engeller. Kanser hücrelerinin büyümesini baskılar. Hücre ölümünü uyarır.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir.

Öksürük ve ses kısıklığına fayda sağlar. Boğaz ağrısı için gargarası yapılır. Bir bardak kaynamış suyun içine bir tutam adaçayı atılır. 5-10 dakika demlendirilir. Süzülerek soğumaya bırakılır. Ilık haldeyken hazırlanan çay ile gargara yapılır.

Astıma Yarar Sağlar.

Nefes açıcı ve rahatlatıcı özelliği vardır. Bu nedenle astım rahatsızlığı için kullanılabilir. Astım için yeteri miktarda kaynamış su bir leğenin içine dökülür. İçine birkaç damla adaçayı yağı damlatılarak buharı solunur. Bu şekilde kullanıldığında aynı zamanda burun tıkanıklığını açar.

Adet Ağrılarını Azaltır.

Kadınların bir kısmı adet olacakları zaman kasıklarında ağrı hisseder. Sancılı adet dönemleri için adaçayı kullanılabilir. Adet sancılarını azaltarak rahatlama sağlar.

Hazımsızlığı Giderir.

Sindirim salgılarını uyararak rahatlamaya yardım eder. Bağırsak hareketliliğini ve safra akışını düzenler. Pankreasyon fonksiyonlarını uyarır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlara kolayca yakalanmamak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Adaçayı bağışıklık sistemini güçlendirerek dışarıdan gelen enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kemik Sağlığını Korur.

K vitamini, vücutta yaygın olarak bulunmayan ve özellikle kemikler için faydalı bir vitamindir. Adaçayı yüksek K vitamini içeriği ile kemik yoğunluğunu geliştirir. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkacak kemik rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. Adaçayı tüketerek günlük K vitamini ihtiyacınızın %27’sini vücudunuza alabilirsiniz.

Cilt Hastalıklarına İyi Gelir.

Sedef hastalığı ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı merhemi yapılarak kullanılabilir. Derideki iltihaplı ve lekeli bölgelere fayda sağlar.

Birçok Vitamin ve Mineral Madde İçerir.

Günlük K vitamini ihtiyacının %10’unu karşılar. Ayrıca A, C ve E vitaminleri ile birlikte çinko, magnezyum ve bakır içerir.

Antioksidan İçeriği Yüksektir.

Antioksidanlar, vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren ve kronik hastalıklara sebep olan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Adaçayı, vücutta antioksidan görevi gören 160’ın üzerinde farklı polifenol içerir. Bu sayede kansere karşı koruma sağlar. Kötü kolesterolü düşürür.

Ağız Sağlığını Korur.

Diş plağını etkileyen mikropları etkisiz hale getiren, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Adaçayı gargara yapılarak ağız sağlığını korumak mümkündür. Gargara sayesinde diş çürüklerine neden olan bakterileri yok eder. Aynı zamanda diş apsesi, boğaz enfeksiyonu oluşumunu engeller. Diş eti sağlığını korur.

Menopoz Döneminde Fayda Sağlar.

Menopoz döneminde östrojen hormonunda düşüş yaşanır. Östrojen hormununun düşüşüyle vücutta bazı değişiklikler yaşanır. Sinirlilik, sıcak basması, aşırı terleme bu belirtilerden bazılarıdır. Adaçayının içeriğindeki bileşikler östrojen hormonunun artmasına yardım eder. Sıcak basmaları ve aşırı terlemeyi azaltır.

Şeker Hastalığına İyi Gelir.

Kandaki glukoz seviyesini düşürür. Yapılan araştırmalara göre, kandaki yağ asitlerinin serbest kalmasına yardım eder. Bu da insülin duyarlılığını arttırır.

Hafızayı ve Beyin Sağlığını Olumlu Yönde Etkiler.

Bir çalışmada hafif ve orta şiddette alzheimer hastalığı olan 39 katılımcı dört ay boyunca düzenli olarak adaçayı tüketti. Bu kişiler, 4 ayın sonunda yapılan hafıza, akıl yürütme, sorun çözme ve diğer bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiler. Adaçayı tüketimi aynı zamanda sakinlik ve ruh halinde iyileştirme sağlar. Sinir sistemini güçlendirir.

Sindirim Sistemini Rahatlatır.

İçeriğindeki rosmarinik asidi mide ağrılarını önler. İshal ve gastrit oluşumunu engeller. Bağırsak iltihabını azaltır.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Adaçayı taze yada kuru yaprakları ile demlenebilir. İki şekilde demleme yöntemi vardır. Birinci yöntem için iki fincan su kaynatılır. Kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı kurutularak ufalanmış adaçayı yaprağı ilave edilir. Kurutulmuş yaprak yerine tercihe bağlı olarak 5-6 adet taze yaprak eklenebilir. Bu şekilde 5 dakika demlendirilir. Ocaktan alınarak ılınınca bal ilave edilerek içilebilir.

İkinci yöntem olarak poşet çayı demlenebilir. Bir fincan kaynamış suyun içine poşet çay atılır. Demlik kapatılarak 5 dakika demlenmeye bırakılır.

Ne Kadar Tüketilmelidir?

Adaçayı çay olarak demlendiğinde günde 2-3 fincan tüketilebilir. Günlük olarak 2-3 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Yaygın olarak bitki çayı yapılarak tüketilir. Yaprakları taze şekilde yada kurutularak çayı hazırlanabilir. Özellikle Ege bölgesinde birçok yerde toplanarak satılır. Bitkinin çiçekleri ile gargara hazırlanabilir. Aynı zamanda çiçekleri sirkeye eklenerek kullanılabilir.

Adaçayı yaprakları kurutularak tavuk, kaz, ciğer gibi et yemeklerine ilave edilebilir. Yemeklere farklı ve hoş bir koku verir. Etin ağır kokusunu alır.

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Faydalarının çok olması ile birlikte bazı kişiler için zararlı olabilir. Adaçayı nane ailesinden bir bitkidir. Nane ailesinin bitki türlerine karşı alerjisi olan kişiler için zararlı olabilir. Bu kişiler kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Aşırı miktarda tüketilmesi erkeklerde kısırlığa sebep olabilir.

Kimler Kullanmamalıdır?

  • Şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmez.
  • Rahim kaslarını uyarır. Aynı zamanda süt üretimini engeller. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
  • 6 yaşından küçük çocuklar tüketmemelidir.
  • Sürekli ilaç kullanan kişiler doktora danışmadan tüketmemelidir. Özellikle alzheimer, şeker hastalığı ilacı kullanan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilir.
  • Günde 3 fincandan fazla tüketilmesi yüksek tansiyona, karaciğer ve sinir sisteminde hasara yol açabilir. Günlük olarak aşırı miktarda tüketilmemesine dikkat edilmelidir.
  • Kanser hastası olan kişilerin bazı adaçayı türlerini tüketmemesi gerekir.

Kaynaklar:

Healthline : nutrition/sage
Herbwisdom : herb-sage
Organicfacts : health-benefits

Önceki İçerikŞeftalinin Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikArı Sütünün Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz