Acı Hıyar Faydaları

Acı hıyar, sürünücü gövdeli, yaz aylarında içinde bir sıvı olan yeşil meyvelere sahip, haziran ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açan, yol kenarlarında rastlanan bir bitkidir. Acı Hıyar (Eşek Hıyarı) genellikle kumsal yerler, yol kenarları ve güneşe karşı olan yamaçlarda daha yaygın olarak yetişmektedir. Acı Kavun, Acı Kelek, Eşek Hıyarı, İt Hıyarı,Ebu Cehil Karpuzu, Ebu Cehil Kavunu, Yaban Hıyarı, Acı Dülek, Acı Düvelek, Cırtatan, Cırtlak, Yabani Hıyar, Karga Düveleği, Bırtlangıç, Şeytan Keleği veya Cırtkelek olarak da halk arasında bilinmektedir. Etkili maddesi elaterindir.

Acı Hıyar Faydaları Nelerdir?

  • Romatizma, nikris ağrıları ve tedavisinde kullanılır.
  • Kaşıntıları giderir, mafsal hastalıklarında kullanılır.
  • Sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına karşın ciddi zararlara yol açabilir. Dikkatli kullanmak gerekir. Kullanımını tavsiye etmiyoruz.
  • Felç durumlarında 1 adet acı hıyar iyice dövülür. Suyu ile felçli yerler ovulur. Aynı işlem her gün tekrarlanır.
  • Omuz ağrılarında dört bardak suya 3 tane temizlenmiş acı hıyar kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür.

Sinüzit için kullanılmalı mıdır?

Kullanımın tavsiye etmiyoruz. İstenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Lütfen , acı hıyar hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle aşağıdaki yorum formu vasıtasıyla paylaşın.

İlginizi Çekebilir:  Karamuk Suyu Faydaları Nelerdir?
Önceki İçerikAnason Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikAyçiçeğinin Faydaları Nelerdir?
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunudur. Aynı üniversitede Ziraat Mühendisliği Yüksek Lisans programını da tamamlamıştır. Şifalı bitkiler üzerine araştırmalar yapmakta ve sitemiz üzerinden yaptığı araştırmaları yayınlamaktadır. Yazılarını sitemiz üzerinden yayınlayarak daha fazla insanın bitkisel yöntemler ile şifa bulmasını amaçlamaktadır. Doğal yöntemleri sizlere aktarmaktadır.

6 YORUMLAR

  1. Siteniz cok basarili ve aci hiyar hakkinda bu guzel bilgileri paylastiginiz icin tesekkur ederim arastirmalarinizda basarilar dilerim.

  2. Benim ülseratif kolıt hastam var yaklaşık 5 yıldır bu hastalıktan dolayı rahatsız bize çırtatan otunu tavsiye etiler fakat kulanmaya cesaret edemiyoruz NASIL KULANACAGIMIZI BİLMİYORUZ lütfen bizi bu konuda aydınlatırmısınız.

  3. sinüzit için kullanmayın annem kullanmış (bizden habersiz) boğazında ödem oluştu sesi kısıldı küçük dili baş barmak kadar şişti boğazını tıkadı ve hastaneye yattı çok tehlikeli bir bitki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz