Yer Elması Faydaları

yer elmasıYer elması çoğu mutfakta kullanılmayan, şifaları tam olarak bilinmeyen bir bitkidir. Bu şifalı bitki en kısa zamanda herkes gibi sizin de mutfağınıza girmeli, yemeklerinizi süslemelidir.

Yer Elması Nasıl Bir Bitkidir?

Besin içeriği yüksek bir bitkidir. Fakat kalorisi azdır. Kalorisi az olduğu için diyet yemeği olarak da sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Yüksek lif içeriğine karşın düşük yağ içeriği vardır. Kökleri tüketilir. Patates bitkisine çok benzeyen bir bitki olan yer elması, yemek şeklinde pişirilerek sofralarınızı süsleyebilir. Şunu da belirtelim ki yer elmasının köklerini çiğ olarak pişirmeden de yiyebilirsiniz. Açıkçası bende uzun bir süre bu şifalı, faydası bol bitkinin tadına bakmamıştım. Fakat şifasını öğrendikten sonra tadına bakmak istedim. Çiğ olarak tükettim. Görüntüsü gerçekten patatesi andırıyor, kabukları soyularak yeniyor. Tadı çok sade, sanırım bu yüzden kolesterol ve tansiyon için şifa sağlıyor. Buharda pişirilebilir. Yazımızda yer elması faydaları konusunu merak edip araştırmak isteyenler için yer elması ve yer elması faydaları konularından bahsettik.

 

Yer Elması Faydaları ve Yararları

yer elması faydalarıYüksek miktarda A ve B vitamini içeren bu şifalı bitki hem çiğ hemde pişmiş olarak tüketilebildiği için aslında tüketmesi çok kolaydır. Manavlarda, marketlerde ve pazarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir bitkidir. Yer elması faydaları konusu herkesin bilmesi gereken bir konudur. Bu şifalı bitki öncelikle zayıflamak isteyenlerin, hazımsızlık, kabızlık çekenlerin ve sindirim sistemi sorunu olanların dostudur. Fazla kilolarınızdan şikayetçi misiniz? Zayıflamak, bir an önce kilo vermek ve forma mı girmek istiyorsunuz? İşte bu şifalı bitki hem vücudunuza fayda sağlarken hem de kilo vermenize ve zayıflamanıza da yardım edecektir. Kilo vermek isteyenler tercih etmelidir. Özellikle hafif yemek yemesi gereken hastalar için oldukça idealdir. Bu tip rahatsızlıkları olan herkes yer elması faydaları konusunu bilmeli ve bu bitkiyi tüketmelidir. Şeker yani diyabet hastaları ve tansiyon hastaları da korkmadan tüketebilir. Kolesterolünüzü kontrol altında yer elması bitkisitutmak artık zor değildir. Bu bitkiyi kolesterolünden şikayet edenler de kullanabilir. Yeni doğum yapmış annelere de şifası vardır. Bebeğini emziren anneler tüketmelidirler. Yaraların iyileşmesini sağlar, hücreleri korur.

Genel yorgunluğu, stresi alır, halsizliği önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir, obeziteye karşı kullanılabilir. Yer elması faydaları arasında afrodizyak etkisi olduğu da bilinir. Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Dizlerinizin, kaslarınızın ağrısından bıktınız mı? Öyleyse şifalı bitkiler sayesinde bu ağrılarınızdan kurtulmaya çalışabilirsiniz. Kas ağrılarınız için bu şifalı bitkiyi tercih edebilirsiniz. Romatizma ağrılarınız için de kullanabilirsiniz. Mide ağrılarınıza artık son vermek sizin elinizdedir. Mide ağrılarınızı bu şifalı bitki sayesinde giderebilirsiniz. Eğer siz de henüz bu bitkinin tadına bakmadıysanız yer elması faydaları konusunu araştırmalı ve şifaları için mutlaka alıp yemelisiniz.

Yorum
  1. Ayşegül
  2. Elif Genç
  3. aaa

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir