Turp Faydaları Nelerdir?

Paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest41Share on Tumblr0Share on LinkedIn1Share on Google+12

turpTurp, pırasa, havuç, lahana, ıspanak gibi sebzeler kışa özgü sebzeler iken, elma, portakal, mandalina ve ayva gibi meyveler ise kışa özgü meyvelerdir. Bahsettiğimiz bu sebzelerin kimisinden salata yaparken kimisinden ise leziz ve şifalı yemekler yaparız. Meyveler ise akşam yemeklerden sonra yediğimiz şifalı meyvelerdendir. Tüm bu meyveleri ve sebzeleri pazarlarda, manavlarda, marketlerde kolaylıkla bulabilir ve satın alabiliriz. İşte turp da bu şifası bol ve kolaylıkla elde edebileceğimiz sebzeler arasındadır. Hele ki bu şifalı meyvenin havuç ve mor lahana ile birleştirilerek elde edilen salatası tam bir kış salatasıdır. Yemeklerin yanında enfes bir lezzet elde etmenin yanında vücudumuza da fayda kazandırmış oluruz. Peki bu sebzelerden turp faydaları ve şifası nedir?

Turp Faydası Nedir?

Şifaları oldukça bol olan bu bitkinin latince adı raphanus sativus‘tur. Ayrıca beyaz turplara kestane, siyahlara bayır turpu ve küçük kırmızı olanlara ise fındık turpu denir. Yüksek miktarda fosfor içeren bir sebzedir. Ev hanımları genellikle küçük olanları tercih eder. Salata yapımında bu çeşit bolca kullanılır. turp faydalarıÜlkemizde de üretimi yapılan bu şifalı bitki, birçok ülkede üretilir. Ülkemizdeki kültürde genellikle salata şeklinde tüketilmesine rağmen, diğer bazı ülkelerde pişirilerek de tüketilebilir. Çin, Japonya ve Yunanistan gibi birçok ülkede ise çok eski zamanlardan beri faydalarından yararlanılmaktadır. Bol miktarda C vitamini içerir. Demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Turp, kök kısımları tüketilen bir sebze türüdür. Tiroit bezine fayda sağlaması da turp faydaları arasındadır. Antioksidan içerir.

Sarılığa iyi gelir. Lif oranı yüksek bir sebzedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında rahatsızlık verici olan bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir. Diyabet yani şeker hastalığına yakalanmayı engeller. Kalp dostudur, kalbi korur. Siyatik için faydalıdır. Dişleri ve diş etlerini güçlendirici etkisi vardır. Hamile bayanlar için de oldukça faydalı bir bitkidir. Hamilelik döneminde düşük yapmak riskini azaltır. Kansızlık yani anemi hastalığına karşı koruma sağlaması da turp faydaları arasındadır. İdrar söktürücüdür. Vücuttaki toksinlerin kolayca dışarı atılmasına yardım eder. Kan dolaşımını hızlandırır.

Böbrek taşlarının oluşumunu önler. Nefesinizin kötü kokmasından mı şikayet ediyorsunuz? Bu şifalı bitki kötü nefese karşı da iyi gelir. Regl yani adet sancılarına karşı da ağrı kesici özellik gösterir. Turp ağrıları dindirir, bu dönemin rahat atlatılmasını sağlar. Ferahlık verir, depresyona iyi gelir. Karaciğer ve safra kesesi gibi organlara fayda sağlar. Grip, nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunmanız da artık çok kolaydır. Kış hastalıklarına karşı koruma sağlaması da turp faydaları arasındadır. İştah açıcı özelliği de vardır. İştahı olmayan, yemek yemeyen kişiler için ideal bir sebzedir. Romatizma ve eklem ağrılarına da iyi gelir. turp salatasıÇeşidine göre acı tadı olanlar olabilir. Fakat üzerine limon suyu ilave edildiğinde tadı bir parça olsun tatlılaşır. Sindirim sistemini düzenler. Sindirimi rahatlatır, hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Doğal bir antibiyotiktir. Böbrekleri temizler. Kansere karşı koruma sağlar. Özellikle kolon kanseri, pankreas kanseri ve meme kanserine yakalanma riskini düşürür. Lekesiz, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip mi olmak istiyorsunuz? Adresiniz yine turp bitkisidir. Bu şifalı bitkiyle harika bir cilde kavuşabilirsiniz. Cildi güzelleştirmesinin yanı sıra saçlara parlaklık verir ve saçları da kuvvetlendirir. Sivilcelerin kolay bir şekilde yok olmasına yardım eder. Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin tercihi de bu şifalı sebzedir. Diyet listelerine mutlaka eklenmesi gereken bir sebze olan turp, açlık hissi oluştuğunda yenirse tokluk sağlar. Ayrıca kalorisi oldukça düşüktür. Bu yüzden kilo aldırmaz. 100 gram turp yaklaşık 16 kalori içerir. Orta boy bir turp neredeyse 9-10 gramdır.

Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıkları için 2 adet orta boy turp alınır ve kabukları soyularak blendırdan geçirilir. 1 adet limon suyu blendırdan geçirilen turpların üzerine sıkılır ve son olarak 2 tatlı kaşığı bal da karışımın üzerine eklenir. Hazırlanan karışımdan sabahları 1 çay kaşığı kadar yenir.

Turp Zararları

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi turp bitkisinin de fazlası zarardır.Mide rahatsızlığı olanlar çok fazla tüketmemelidir. Mideye daha çok zarar verebilir.

Paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest41Share on Tumblr0Share on LinkedIn1Share on Google+12Turp Faydaları Nelerdir?”için 4 yorum var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir