Soğan Suyu Faydaları

Soğan Suyu FaydalarıSoğan hemen hemen her yemekte bulunan, evlerimizin vazgeçilmezi bir sebzedir. Keskin ve güçlü kokusu sayesinde bazı insanlar yemeyi sevmez yada yemekten çekinse bile faydaları tartışılmaz bir bitkidir. Yaz aylarında taze olan bitki, kış aylarında ise kuru olanlar yemeklerimizin yanında salatalarımızda da yerlerini alırlar. Sarı soğan daha az acı olması, kırmızı olan çokça bulunması, mor olan ise acı olması sebepleriyle tercih edilir. Ayrıca hem pişmiş hemde çiğ olarak tüketilebilir. Haşlanmış olarak yada kızarmış olarak da yenir. Dünyanın pek çok yerinde yemeklerde, salatalarda oldukça popülerdir. Bu şifalı bitki kadar soğan suyu da pek çok derde devadır. Şifaları saymakla bitmeyen bu bitkinin suyu veya kürü farklı şekilde uygulanırsa oldukça faydalıdır.

Soğan Suyunun Faydaları

Demir, potasyum, magnezyum gibi önemli bileşiklerin yanı sıra önemli glikositler içerir. Ayrıca A, B, C, D vitaminleri ve florür ile kalsiyumda içermektedir. Antibiyotik özelliği olduğunu ise bilmeyen yoktur. Ciltteki yaralar, akneler, sivilceler için de oldukça faydalıdır. Çıbanlar için de kullanılır. Belli derecelerdeki çok yoğun olmayan yanıkların iyileşmesinde de şifa sağlar. Bu tip durumlar için kompres olarak uygulanmalıdır. Balgam söktürücü, öksürük iyileştirici özellikleri de vardır. Sinüzit, farenjit, larenjit ve bronşit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına büyük şifa sağlar. Şu soğuk kış günlerinde mutlaka tüketmeniz gereken başlıca sebzeler arasındadır. Havaların soğumasıyla birlikte mutlaka bu şifalı bitkiyi tüketmeye dikkat edin. Soğan suyu ile birlikte kar yağan bugünlerde vücudunuzu bakterilere ve virüslere karşı koruyacak ve hasta olmaktan bir nebze olsun kurtulacaksınız. Bal ve limon ile geleneksel bitkinin suyu uygulaması hazırlayabilir ve şifaya kavuşabilirsiniz. Bu şifalı bitki gibi sarımsak da kış günlerinde büyük fayda sağlar. Sarımsak da bolca tüketilmelidir. Ayrıca iştahı açar, kalbi güçlendirir yani kalp dostudur. Gözdeki katarakt rahatsızlığı için de tüketilmelidir.Boğazı kuvvetlendirir ve ses tellerine fayda sağlayarak sesi güzelleştirir. Duyma (işitme) sistemini kuvvetlendirmesi de faydaları arasındadır. Çiğ yada pişmiş tüketilerek vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kandaki pıhtılaşmayı önler, arterleri güçlendirir. SoğanBu şifalı bitkinin suyunun bilinen en büyük faydalarından birisi adet düzensizliğini önlemesi ve polistik over’a fayda sağlamasıdır. Eğer adet düzensizliği varsa yani regl kanamaları düzenli değilse mutlaka 15 gün kadar bir süre kaynatarak soğan suyu içmelisiniz. Faydasını mutlaka göreceksiniz.

Görüldüğü gibi bitkinin kendisinin sağlık için büyük fayda sağlamasının yanında suyu da oldukça faydalıdır. Bu şifalı su ile hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Soğan Suyu Zararları

Bu şifalı bitkinin suyu faydaları yanında bazı istenmeyen yönleri de olabilir. Bu şifalı bitkinin suyunu veya kendisini tüketerek ağız kokusuna sahip olabilirsiniz, istenmeyen bir nefesiniz olabilir. Hele hele dışarı çıkacaksanız çoğunlukla bu bitkiyi yada sarımsağı yemek istemezsiniz. Diğer insanların ağız kokusuyla rahatsız olmasını istemezsiniz. Dışarı çıkmadan soğan tüketirseniz, dişlerinizi fırçalayarak yada ağzınıza birkaç diş karanfil atarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Bu etkili bitkiyi yemek istememenin bir nedeni de mide ağrısı çektirmesidir. Yedikten sonra midesi rahatsız olan kişiler mide ağrısı çekebilir. Bunun için de bizim önerimiz bu kokulu bitkiyi salataya ilk olarak doğradıktan sonra biraz suda bekletmenizdir. Böylece bitkinin acısı biraz olsun geçecektir.

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir