Sarımsak Faydaları Nelerdir?

2

Bazı yiyecekler vardır, tadına ve aromasına bayılırız fakat kokusundan dolayı tüketmek istemeyiz. Keskin ve çok da hoş olmayan kokusu ile diğer insanları rahatsız edeceğimizi düşünürüz. İşte soğan, sarımsak bu tip sebzelerden en bilinenleridir. Çoğumuz soğandan yada sarımsak yemekten çok büyük bir zevk alırız, fakat yedikten sonra ağzımızın kötü koktuğunu ve diğer insanların rahatsız olacağını düşünürüz. Dışarı çıkmak istemeyiz yada diğer insanlarla diyalog kurmaktan kaçınırız. Aslında dişlerimizi fırçalamak, ağzımıza birkaç diş karanfil atmak gibi çözümler bu bitki yüzünden oluşan ağız kokusunu bir parça önlese de rahatsızlığımız devam eder. Eğer siz de bu leziz sebzeleri çiğ olarak tüketip ağız kokusuna sahip olmak istemiyorsanız ya pişmiş tüketmelisiniz yada yedikten sonra dışarı çıkmamalısınız. Halbuki şöyle kıvamında üzerinde nane gezdirilmiş bir cacık, süslenmiş bir çoban salatası yada soğan salatası ne kadar da zevkle tükettiğimiz yiyeceklerdir. Şifası bol olan bu sebzeleri elinizden geldiğinde çiğ tüketmeli ve sağlığınıza sağlık katmalısınız.

Sarımsak Faydaları NelerdirHemen hemen her evde bulunan bu şifalı sebzenin Latince ismi allium sativum‘dur. Ana vatanı ile ilgili birçok söylentiler bulunmakla birlikte Hindistan, Çin, Orta Asya’da bu söylentiler arasındadır. Tarihe baktığımızda çok eski çağlarda bile Çin’de bu şifalı sebzenin ilaç yapımında kullanıldığı görülmektedir. Mısır’daki eski mezarların başında da kalıntılarına rastlanmıştır. Ülkemizde de rahatlıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır. Savaş yıllarında bile tedavi amacıyla kullanılmıştır. Yani yüzyıllardan beri şifası bilinmektedir. Şifasının yanında yemeklere verdiği vazgeçilmez tat da ayrı bir konudur. Her ne kadar keskin bir kokusu olsa da tadı vazgeçilmezdir. Pişirilerek yada pişirilmeden de tüketilir. Özellikle sarımsak yağı günümüzde oldukça popüler bir hal almıştır. A, B1 ve C vitaminleri içerir. Ayrıca selenyum ve çinko da ihtiva eder.

Sarımsak Faydaları

Şifası yüzyıllardır bilinen, birçok hastalığın tedavisinde çok eski zamanlardan beri kullanılan bu şifalı sebze, savaş zamanlarında bile tedavi amaçlı kullanılmıştır. Savaşın olduğu sırada tifo, dizanteri ve veba gibi hastalıkların henüz çaresi bulunmadığı dönemlerde bu tip hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamıştır. Dünya çapında grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış ayları hastalıklarının vazgeçilmez antibiyotik bitkisidir. Ayrıca hipertansiyon yani yüksek tansiyona karşı tüketildiği de herkes tarafından bilinir. Sarımsak faydaları için hipertansiyona karşı çiğ olarak yenilmelidir. Hazmı da kolaylaştırıcı özelliği vardır. Yaralara iyi gelir. Kramplara fayda sağlar. Damarları genişlettiği için kalp krizine yakalanma riskini azaltır, kalbe iyi gelir.

Bu şifalı sebze, bal ile birlikte tüketilirse bağırsak kurtlarını ve bağırsaklardaki parazitleri düşürmeye ve bağırsaktaki gazların kolay dışarı atılmasına yardım eder. Balgam söktürmeye yardım eder. Ayrıca çürük dişler için de bu bitki kullanılabilir. Öksürüğü de keser. Sindirim sistemini düzenlemeye yardım ederek hazımsızlığa karşı da büyük fayda sağlar. Kabızlığı önler. Çıbanları iyileştirici özelliği vardır. Sesi güzelleştirir. Cilde de güzellik katar. Akne ve sivilceleri yok edici olarak da kullanılabilir. Ciltte oluşan sedef hastalığının etkisini azaltır.

SarımsakKandaki kolesterol oranını dengeler. Kan şekerini düzenler. Bunun sonucunda da şeker hastalığına fayda sağlar. Hipoglisemik etkiye sahiptir. Günümüzde sıkça rastlanan kanser türlerini önlemesi de sarımsağın faydaları arasındadır. Özellikle meme kanseri ve prostat kanserine yarar sağlar. Bağışıklık sistemini harekete geçirerek tümörlerin ortaya çıkışını engeller. Bakteri ve hastalıklara neden olan mantar oluşumunu engeller. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Astım bronşite faydalı olması da sarımsağın faydaları arasındadır. Diş ağrılarını da geçirir. Vücuda güç ve enerji vermesi ile de meşhurdur. Aynı zamanda iştah açar. Saçların dökülmesini önler. Saç dökülmesine karşı kullanılır ve saçkırana fayda sağlar.

Bu bitkiyi çok seviyor fakat kokusundan yakınıyorsanız, yedikten sonra sedef otu çiğnemenizi öneririz. Sedef otu ağız kokusunun geçmesini sağlayacaktır.

Zararları ve Yan Etkileri

Mide rahatsızlığı olanların çiğ yerine pişmiş şekilde sarımsak tüketmeleri tavsiye edilir. Bazı ilaçlar kullanıyorsanız alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıca aşırı miktarda kullanımı baş ağrısına yol açar. Cinsel isteği de azaltabilir. Görme bozukluğuna da sebep olabilir. Yine aşırı kullanım alerjiye neden olabilir.

Sarımsak Nasıl Kullanılmalıdır?

Sarımsak çiğ olarak yemeklerde, salatalarda ve cacık gibi yiyeceklerde kullanıldığı gibi bazı yemeklere de pişerken ilave edilir. Pişmiş sarımsak mide ağrısına sebep olmadığı gibi, aşırı bir ağız kokusu da yapmaz. Aynı zamanda sarımsağa alerjisi olan kişiler de yemeklerin içinde pişmiş sarımsak yiyebilir. Bu durumda alerjik reaksiyon oluşma riski azaltılmış olabilir. Ayrıca çiğ sarımsağın kabukları soyulup kesilerek saça başa sürülürse saç çıkarmaya da yardım eder. Ayrıca günümüzde oldukça popüler olan sarımsak çayı şeklinde de bu şifalı bitkiyi kullanmak mümkündür. Birçok ünlü de bu çayı kullandığını belirtmiştir. Özellikle Angelina Jolie’nin sarımsak çayı içerek zayıfladığı öne sürülmüştür.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here