Sarı Kantaron Faydaları

Paylaş!Share on Facebook186Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+0
 • Sarı Kantaron Latince Adı : Hypericum perforatum

Sarı Kantaron - Hypericum perforatum

Kantaron bitkisi genel olarak 30-80 cm yüksekliğinde, çok yıllık, yaz aylarında parlak sarı renkli çiçekler açan, kurak yerlerde yol kenarlarında rastlanan küçük otsu yada çalımsı bir bitkidir. Kantaron bitkisinin mavi, kırmızı ve sarı çiçekli türleri vardır. Güneşli tepeleri, ılıman bölgeleri sever. Kullanım amacına göre haziran ve eylül ayları arasında hasat edilir.

 • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

 Uçucu yağ, tanen, acı maddeler, A ve C vitaminleri, reçine, pektin, kolin, zamk, ksantonlar, psödohiperisin, hiperforin, biapigeninler, proantosiyanidinler, ksantonlar, steroller, hypelin isimli sarı renk boya maddesi ve hyperisin isimli kırmızı renk boya maddesi içerir.

 • Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

 Genellikle mayasılotu, şişotu, binbirdelilikotu, kılıçotu, koyunkıran, kuzukıran, kanotu gibi isimlerle bilinmesine rağmen bunalımotu, yanıkotu, yaraotu ve binbirdelik otu olarak da isimlendirilir. Yurtdışındaki ülkelerde ise St. John’s Wort olarak adlandırılır.

 • Sarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaron bitkisi özellikle depresyon tedavilerinde ve strese bağlı hastalıklarda kullanılır. Araştırmalara göre kantaron otunun içerdiği hyperisin maddesi mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak kişilerde mutluluk hissi yaratır ve depresyon etkisini azaltır. Korku, uykusuzluk, gerginlik gibi durumlarda da kullanılan sarı kantaron, uykuda idrarını tutamama rahatsızlığının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca araştırmalardan alınan sonuçlara göre sarı kantaron kullanımı alkol bağımlılığı tedavisi sonrası ellerde ve ayaklarda oluşan titremeleri de engeller.

Sarı Kantaron

Yurt dışında genellikle ilaçları bulunan sarı kantaron otu depresyon tedavisinde kapsül ve tablet ilaçlar olarak kullanılır. Ağrı kesici ve kramp çözücü etkileri olan sarı kantaron otunun, çayı banyo olarak kullanılır ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Sarı kantaronun faydaları arasında iltihapları giderici etkisi de bulunmaktadır. Son zamanlarda sarı nokta hastalığı tedavisinde de kullanılan sarı kantaron otu, hastalığı büyük ölçüde engellemiş ve görme rahatsızlığı olan kişilerin körlük durumlarını büyük ölçüde azaltmıştır.

Ayrıca regl düzensizliklerine karşı da sarı kantaron çayı içilmelidir. Günde bir bardak tüketilmesi ile regl düzensizlikleri engellenebilir. Safrakesesi ve karaciğer gibi organların iyi çalışması için de kantaron çayı tüketilmesi tavsiye edilir.

Sarı kantaron yağı sayesinde romatizmal rahatsızlıklar, sırt, bel ve adele (kas) ağrıları iyileştirilebilir. Vücutta açılan yaraların ve yanıkların tedavisinde de sarı kantaron yağı kullanılır.

Gastrit ve ülser tedavisi için 20 gr. kuru kantaron 1 lt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir.

Mikrop öldürücü etkisi için 100 gr. kuru kantaron çeyrek lt. zeytinyağı içinde 2 hafta bekletilip daha sonra süzülmek suretiyle haricen kullanılır.

 • Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayı için bir yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi küçük küçük parçalara ayrılır. Parçalara ayrılmış bitkiler yarım lt. suyun içine atılır ve 15 dk. kaynatılır. Daha sonra 5 dk. demlenmesi için beklenir ve süzülür. Sarı kantaron çayı servise hazırdır.

 • Sarı Kantaron Tentürü Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron tentürü yapılması için bitki çiçeklenme döneminde toplanmalıdır. Çiçeklenme döneminde toplanan 250 gr. kantaron bitkisi, küçük parçalara ayrılmak suretiyle bir cam kavanoza konur. Kavanozun üst kısmına 35-40 derecelik su-etil alkol karışımı yarım lt. kadar eklenir. Kavanozun kapağı kapatılır ve 15 gün boyunca arada bir çalkalanarak bekletilir. 15 gün sonunda bir süzgeç veya tülbent yardımıyla süzülerek serin bir yerde, koyu renkli şişelerde saklanır.

 • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Sarı Kantaronu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Genel olarak stres durumlarında rahatlıkla kullanılabilecek bir bitki olan sarı kantaron otu, uykusuzluk ve gerginlik durumlarında da tüketilebilir. Sarı kantaron çayı sayesinde sinir sisteminde rahatlama meydana gelir. Sarı kantaron oturma ve vücut banyoları ise yaraların iyileşmesi ve tedavi edilmesi için kullanılır.

 • Sarı Kantaron Zararları Veya Yan Etkileri

Sarı kantaron otu, açık ten rengine sahip kişilerde veya güneş ışığına ve solaryuma karşı duyarlı kişilerde rahatsızlık oluşturabilir. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin, hamile veya emziren bayanların da sarı kantaron otu kullanması tavsiye edilmez.

Paylaş!Share on Facebook186Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+0Sarı Kantaron Faydaları”için 3 yorum var

 1. ahmet kiraz

  merhaba ismim ahmet kiraz bitkisel takviye kapsüllerinin kulllanımı hakkında bilği almak istiyorum ginko biloba 240mg kapsül sürekli kullanabilirmiyiz belli bir sürede kullanabilirse kullanım süresi ne kadardır,yazın sıcak havalarda parlak ve sıcak güneş ışığına bakamıyorum sarı kantaron kapsülü kullanmamın bir sakıncası olurmu bir makelede açık tenli ve güneşe karşı hassasiyeti olanların kullanması sakıncalı olabilir diye belirtmişler onun için sizin fikrinize başvurmak istedim teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. Prometya

   Merhaba Ahmet Bey; ginkgo biloba ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılabilecek bir kapsüldür. Ginkgo biloba kapsülünün genç yaşlarda kullanılması tavsiye edilmez, yetişkin insanlar günde 1-2 kez bu kapsülden kullanabilirler. Fakat ginkgo biloba kapsülünü doktorunuza danışıp kullanmanızı tavsiye ederim. Sarı kantaron kapsülü kullanımı, güneş ışığına olan hassasiyeti daha da arttırabilir, eğer açık tenliyseniz ve güneş ışığına hassasiyetiniz varsa sarı kantaron kapsülünü kullanmamanızı tavsiye ederim.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir