Şalgam Suyunun Faydaları


Şalgam suyu
kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Yaklaşık 4000 yıldır bilinen bir içecektir. Yakın coğrafyamızda yüzyıllardır tüketilmekte, günümüzde ise şifası ve güzel tadı ile tüketilmeye devam etmektedir. Yörelere göre özellikle doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu yörelerinde kebap, çiğ köfte gibi yemeklerin yanındaki vazgeçilmez içecektir. Nefis tadının yanında faydaları ve yararları da dikkatleri çekmekte, bu yüzden de araştırılmaktadır. Bu şifalı içeceğin faydaları ile sizler de hemen içmek isteyeceksiniz.

Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun FaydalarıBaşlıca maddesi şalgam olan ve bu bitkinin yanına eklenen kırmızı havuç ile şalgam suyu elde edilmektedir. Acı ve tatlı çeşitleri bulunan bu şifalı içecek büyük miktarda demir, sodyum, potasyum ve protein içerir. Ayrıca yağ, lif, şeker, C vitamini, B vitamini, PP, karotin, esansiyel yağlar ve organik asitler içermektedir. Aynı zamanda çok büyük bir
kalsiyum kaynağıdır. 100 ml şalgam suyu tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Öncelikle mide ve sindirim sorunlarının çözülmesini sağlar. Sindirim kolaylaştırmasını sağlayarak hazımsızlığı önler. Karaciğer hastalıklarını da engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kadınların menopoz dönemlerinde de rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu şifalı suyun faydaları arasında prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellemesi ve kolesterolü düşürüp, dengelemesi sayılabilir. Şeker hastalığı olup her yiyeceği, içeceği rahatlıkla tüketemeyen kişiler için de idealdir. Rahatlıkla tüketebilir ve hastalıklardan kurtulabilirler. Tüm bunların yanında idrar söktürücü ve yaraları iyileştirici etkisi de bulunan  bu içeceğin faydaları saymakla bitmez.

ŞalgamCildinizle başınız dertteyse ve sivilcelerden bıkmış durumdaysanız mutlaka bu suyu tüketmelisiniz. Saçları ve tırnakları kolaylıkla hasar gören kişiler özellikle saçlarına çok özen gösteren bayanlar da bu nefis içeceği tüketmelidirler. Bu faydalı bitki ile birlikte özenli ve güzel saçlara kavuşmak çok kolaydır. Cildinde egzama ve çeşitli yaralar olan kişiler de mutlaka tüketmelidirler. Saç dökülmesi, saçların erken beyazlaşmasını da geciktiren bu bitki, aynı zamanda kış aylarında da tercih etmeniz gereken bir bitkidir. Kış aylarının korkulu rüyası soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar için de bu şifalı içecek içilerek bu tip hastalıklara karşı şifa sağlanabilir, ayrıca öksürük ve ses kısıklığı gibi grip hastalığının belirtileri olan hastalıklara karşı da yarar bulunabilir.

Kilo vermek, zayıflamak isteyen kişiler incecik görünmek için mutlaka bu leziz suyu tüketmelidirler. Bu sayede herkes istediği görünüme kavuşarak güzel bir vücudun sahibi olabilir. Diş çürüklerine karşı da tüketilebilir. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu bitkinin suyunun birçok yararı bulunmakta, şifası sayesinde birçok kişi fayda bulmaktadır. Siz de hastalıkları önlemek veya hastalıklardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka bu leziz içeceği tüketmelisiniz.

Şalgam SuyuAyrıca ramazan ayında bu şifalı içeceği içmek oldukça önemlidir. İçerdiği su, tuz ve mineraller sayesinde kaybedilen suyun, tuzun ve minerallerin bir kısmını karşılar. Ramazanda oruç tutulması sebebiyle tüm gün yemek yenmez. Akşam olunca iftarda herkes bolca yemek yer. Bunun sonucunda da hazımsızlık ve sindirim sorunları görülür. İşte bu şifalı içecek sindirimi de düzenler, hazımsızlığı önler. Bu nedenle ramazanda bol miktarda içilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda açlığın sebep olduğu sinir, gerginlik ve stres hali de bu içecek sayesinde engellenmiş olur.

Şalgam Suyu Zararları

Şalgam suyu çok tuzlu olduğu için tansiyon hastalarının tüketmesini tavsiye etmeyiz. Ayrıca hamile bayanlarında fazla tüketmemesi gerekir.

Yorum
  1. gonca

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir