Nane Yararları Nelerdir?

Nane Yararları Nelerdir?
9 votes, 3.89 avg. rating (79% score)
Paylaş!facebook Nane Yararları Nelerdir?6twitter Nane Yararları Nelerdir?0pinterest Nane Yararları Nelerdir?1google Nane Yararları Nelerdir?3

Öyle sebzeler vardır ki tazesi ve kurutulmuşu her daim kullanılır. İşte nane, kekik, kimyon, fesleğen bu bitkilerden bazılarıdır. Dikkat ederseniz genellikle baharat olarak kullanılan bu şifalı bitkiler, yemekleri hem taze hem de kuru olarak süsler. Aslında birçok yemeğin vazgeçilmez baharatları arasındadır. Severek tüketilir. Özellikle makarnalarda hoş kokusu nedeniyle de bolca tercih edilir. Tabii bu şifalı bitkinin sağlık açısından vücudumuz içinde birçok yararı vardır. Ayrıca bu şifalı bitkiyi ayran ile tüketmediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ayrana ayrı bir ferahlık katıyor. Peki bu şifalı bitkilerden nane faydaları, latince adı, halk arasındaki diğer isimleri, etken maddeleri, tıbbi etkileri, zararları ve yan etkileri nelerdir?

  • Latince Adı : Mentha piperita

nane mint 150x150 Nane Yararları Nelerdir? Temmuz ağustos aylarında pembe veya mor renkli çiçekler açar. 1 metreye varabilen, koyu yeşil yapraklı, üzerinde küçük tüyleri olan, güzel kokulu, genellikle bahçelerde yetişen otsu bir bitkidir. Sulak, nemli ve gölgelik yerleri sever. Birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilebilir. Soğuk havalara dayanıklılığı yüksek olduğundan soğuk bölgelerde de yetiştirilebilir. Esansı günümüzde sakız, şeker, diş macunu, parfüm gibi birçok maddeye güzel bir tat ve koku vermek amacıyla katılır.

Bu şifalı bitki taze tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilebilir. Taze olarak özellikle yemeklerin yanında yada kahvaltılarda oldukça faydalıdır. Fakat çok dayanıklı değildir, bu yüzden kısa süre içinde tüketilmesi gerekir. Kuru olan ise taze kısımdaki yapraklar kurutulup ufalanarak elde edilebilir. Yemeklerin üzerine yada cacık gibi yiyeceklere eklenerek kullanılabilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir.

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini gibi çeşitli vitaminlerin yanı sıra karbonhidrat, yağ, protein içerir. Ayrıca yağında cineol, pinenler, cadinen, menthol ve menthon bulunur. Yaprağı ise şekerler, tanen, acı madde, reçine, uçucu yağ bulundurur.

  • Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Nane adıyla bilinir.

  • Nane Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

 Nane, hafif acı tadı ve kokusuyla iştah açar, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını giderir, mide ağrılarına karşı fayda sağlar. Özellikle nane limon çayı mide bulantılarına karşı halk arasında oldukça iyi bilinen ve mide bulantısı durumlarında yapılan bir çaydır. Yapraklarını ağızda çiğnemekle, ağız kokularını yok eder. Safra akışını düzenlenmesi, bağırsak solucanlarını düşürmesi, kalbe iyi gelmesi, kalp hastalıklarına engel olması da diğer faydaları arasındadır.

nane Mentha piperita 150x150 Nane Yararları Nelerdir?Şiddetli baş ağrıları, migren, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi durumlarda da fayda sağlar. Regl (adet) dönemlerinde de düzenleyici ve ağrı kesici olarak kullanılabilmesi de yararları arasındadır. Şiddetli baş ağrılarına karşın yağı ile baş ovulabilir, bu durumda baş ağrısı giderilmiş olur. Özellikle emziren kadınların tüketmesi faydalıdır. Çünkü anne sütünü arttırarak emziren kadınlarında direnç kazanmasını sağlar. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi durumlarda da limon ile birlikte hazırlanan çayı tüketilebilir.

Son zamanlardaki yapılan araştırmalara göre, bu şifalı bitkinin çayının tüketilmesi radyasyona karşı da koruma sağlıyor. Özellikle aktardan alınan hazır nane çayı değil de, pazardan yada marketlerden alınan taze nanelerin kurutulup çay yapılması büyük fayda sağlar. Cep telefonları, televizyon ve bilgisayarlar artık hemen hemen herkesin evinde var. Dolayısıyla herkes bir şekilde radyasyona mazur kalıyor. İşte nane çayı ile radyasyona karşı korunmak mümkündür. Düzenli olarak bu şifalı çaydan tüketin ve radyasyondan korunun.

Ateş düşürücü, grip, nezleye karşı kullanılmak üzere 50 gr. bitki, 1 lt. kaynar suda 15 dk. demlenir ve sıcak olarak içilir.

Çarpıntı tedavisinde 2 bardak kaynak suya, 1 çorba kaşığı bu şifalı bitkiden konur. 20 dk. bekletilip, süzülür. Çarpıntı hallerinde, 1 çay bardağı içilir.

Hıçkırık için 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı bitkinin kurusu atılıp 5 dk. sonra içmek hemen etkisini gösterecektir.

Mentha piperita 300x199 Nane Yararları Nelerdir?

Kusma ve mide bulantısı durumlarında 1 bardak kaynar suya 8-10 gr kuru yaprak konur, 10 dk. kaynatılır, süzülür. İçine limon sıkılarak içilir.

İşte bu şekilde taze tüketim ile yada kuru tüketim ile birçok şekilde bu şifalı bitkiden yararlanmak mümkündür. Ayrıca çay şeklinde de tüketilebilen bir bitki olması çok yönlülüğe sebep olur. Bu durumda birçok hastalığın önlenmesinde kullanılabilir ve birçok hastalığa fayda sağlar.

  • Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

nane limon 150x150 Nane Yararları Nelerdir? Bu şifalı bitki, kullanılmak ve bundan faydalanmak için yaprakları toplanarak kurutulur. 2 bardak su 15 dk. kadar kaynatıldıktan sonra suyun üzerine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş olarak ilave edilerek 10 dk. daha çayı bu şekilde demlenir. Daha sonra bu şifalı bitkinin çayı ocaktan alınarak biraz soğuması beklendikten sonra servis edilir.

 

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Naneyi Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Nane kolaylıkla birçok bölgede yetiştirilebilen bir bitki olması sebebiyle her yerde satılır, kolaylıkla ulaşılabilir. Kurutulmuş olarak tüketilebilir. Ayrıca taze nane şeklinde salatalara ilave edilebilir. Birçok faydası sayesinde özellikle grip, nezle gibi hastalıklar için nane limon çayı hazırlanabilir.

  • Zararları Veya Yan Etkileri

 Ülser ve gastrit rahatsızlıkları olan kişilerin fazla tüketmemesi önerilir. Hamile bayanlar ve hamile kalmak isteyen bayanlar nane çayını daha az tüketmelidir.

  • Nane Resimleri

     

Paylaş!facebook Nane Yararları Nelerdir?6twitter Nane Yararları Nelerdir?0pinterest Nane Yararları Nelerdir?1google Nane Yararları Nelerdir?3

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir