Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)

Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)
4 votes, 4.75 avg. rating (94% score)
Paylaş!facebook Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)6twitter Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)1pinterest Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)0google Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)2
 • Latince Adı : Petroselinum sativum

yaprak maydanoz 150x150 Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)Maydanoz, 50cm boyunda, ağustos- eylül aylarında beyaz renkli çiçekler açan, yeşil yapraklara ve sapa sahip bir bitkidir. İki yıllık veya çok yıllık bir bitki olarak kabul edilir. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Gövdeleri dik, tüysüz, köşeli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı, içe doğru girintili ve koyu yeşildir. Hemen hemen her bölgede yetiştirilebilen bu bitki, sulak alanları sever. Bitkinin yaprakları ve sapları tüketilebilir. Birçok türü vardır, yetiştirmek için seçilen tür genellikle ülkeden ülkeye, yemek zevklerine göre değişiklik gösterir. Kimi ülkelerde büyük yapraklı maydanoz türleri tercih edilirken kimi ülkelerde ise küçük saplı ve yapraklı maydanozlar tercih edilir. Bu bitkinin faydaları ile şifa bulabilirsiniz.

 • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Yaprakları A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Kalsiyum, kükürt, magnezyum, potasyum ve demir de içerir. Bitkinin tohumlarında apiin glikozidi, apiol, terpenlerpinenler içeren bir uçucu yağ, sabit yağ ve flavon türevleri vardır.

 • Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Bu şifalı bitki halk arasında garamsa, keros, kişniş adlarıyla da anılır. Bazı yörelerde ise acımuk, gin isimleriyle adlandırılır.

 • Maydanozun Faydaları Merak Konusu

demet maydanoz 150x150 Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)Kokusu ve lezzeti ile iştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı ayrıca ağız kokularını giderici etkisi vardır. Sindirim sistemine de etki eder, kabızlığı önler. İdrarı arttırır, vücudu terletir, bağırsak gazlarını azaltır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir. Kanı da temizleyici özelliği vardır. Karaciğer hastalıklarını önlemesi, kalbe etki etmesi, kanser hastalığına karşı olan koruyucu yönüdür.

Bitkinin faydaları arasında, romatizma gibi kemik rahatsızlıkları, diş eti hastalıklarına karşı kullanımı da vardır. Özellikle maydanoz suyu, ciltteki lekelere, sivilcelere, egzamaya karşı kullanılabilir, saçlara parlaklık verir ve cilde ferahlık kazandırır. Kan şekerini düzenler. Şeker hastaları tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Maydanozun faydaları arasında kadınların ağrılı regl (adet) dönemlerinde ağrıyı, sancıyı azaltıcı bir bitki olarak kullanılabilir.

Ezik tedavisi için lapa haline getirilir, biraz zeytinyağı ve az tuz ilave edilerek karıştırılır, ezilen kısma sarılır, günde 4-5 defa tekrarlanır. Ezikler için diğer bir tedavi yönteminde ise, 1 bar­dak suya, 50 gr maydanoz tohu­mu konur, 3 dk kaynatılır, suyuna bez batırılır, ezilen kısma konur, günde 4-5 defa tekrarlanır. Maydanoz 40 derecelik alkolde ezilir, ezilen kısmın üzerine ko­yur.

maydonozun faydalari 300x229 Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)İdrar söktürücü olarak bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tohumu atılarak içilir.

Safra kesesi iltihabı tedavisi için 4 bardak suya iki tutam maydanoz konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 2 kere birer çay bardağı içilir.

Tırnak iltihabı tedavisi için dört bardak suya 2 tutam maydanoz konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Maydanozlar tırnağın üzerine konup temiz bir bezle sarılır. Aynı işleme iltihap boşalıncaya kadar devam edilir.

 •  Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Maydanozu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Maydanoz faydaları düşünüldüğünde günlük hayatta kullanılması gereken bir bitkidir. Ayrıca yemeklere tat, koku vermesi sebebiyle çorbalara, böreklere, köfte gibi yemeklere maydanoz ilave edilir. Gerek sağlığa olan faydaları gerekse yemeklere tat katması düşünüldüğünde maydanoz günlük hayatta sıkça kullanılmalıdır.

 • Maydanozun Zararları veya Yan Etkileri

Aşırı miktarda tüketilirse özellikle suyu böbreklere zarar verebilir. Ayrıca hamile bayanların bitkinin suyunu tüketmesi tavsiye edilmez.

 •  Maydanoz Resimleri

Ayrıca maydanozu zayıflamak için maydanoz suyu ve maydanoz kürü şeklinde de kullanabilirsiniz.

Paylaş!facebook Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)6twitter Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)1pinterest Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)0google Maydanozun Faydaları (Petroselinum sativum)2
Yorum
 1. Nalan Kurnacı
 2. Aysel
  • Murat
 3. Elif Genç
 4. Elif Genç

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir