Mandalina ve Mandalinanın Faydaları

Mandalina ve Mandalinanın Faydaları
5 votes, 5.00 avg. rating (98% score)
Paylaş!facebook Mandalina ve Mandalinanın Faydaları4twitter Mandalina ve Mandalinanın Faydaları0pinterest Mandalina ve Mandalinanın Faydaları3google Mandalina ve Mandalinanın Faydaları3

mandalina suyu 300x200 Mandalina ve Mandalinanın FaydalarıKış geldi çattı, tam kış aylarının ortasındayız. Tabii hal böyle olunca bizde yazılarımızda genellikle kış meyve ve sebzelerinden bahsediyoruz. Her zaman her sebzeyi ve meyveyi mevsiminde tüketmenizi öneririz. Mandalina da nadide, çok şifalı, vitamin kaynağı bir kış meyvesidir. Hele hele ağacını gördüğünüzde görüntüsüne bayılırsınız. Büyük bir mandalina ağacı uzaktan bile çok hoş bir görüntüye sahiptir. Yazımızda bu güzel ağacın meyvesinin yani ‘mandalina faydaları nelerdir?’ onlardan bahsettik.

Mandalinanın Anavatanı ve Özellikleri

Erkenci mandalinanın ilk olarak Çin’de yetiştirildiği düşünülmektedir. Ülkemizde ise başta Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere Karadeniz bölgesinin de bazı kesimlerinde mandalina ağacı yetiştirilmektedir. Bu şifalı bitki gibi portakal, limon, greyfurt gibi narenciye ürünlerinin de hemen hemen aynı bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu şifalı meyvenin ağacı üzerinde meyveler çıkmadan önce beyaz çok hoş kokulu çiçekler açar. Daha sonra meyveler yetişir. mandalinanın faydaları 300x232 Mandalina ve Mandalinanın FaydalarıTuruncu kabukların altında parça parça dilimlenmiş meyveler vardır. Dünyanın birçok bölgesinde yetişir. Yüksek miktarda A ve C vitaminleri içerir. Özellikle C vitaminindeki askorbit asiti yüksek oranda bulundurur. Ayrıca karoten, lutein, hesperetin de içerir. 100 gramında 43 kalori vardır.

Mandalinanın Yararları

Yüksek miktarda çeşitli antioksidanlar içerir. Soğuk algınlığı ve grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamak için özellikle kış aylarında bolca tüketip vücuda C vitamini almakta yarar vardır. Hepatit, kolesistit gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Susuzluğu giderir. Astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı şifalıdır. Mide ve bağırsak florasını temizler. Vücuttaki pamukçuk ve tırnaklardaki mantarlara karşı iyileştirici etkiye sahiptir. İştah açar ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Bolca fiziksel aktivite yapan sporcular da mandalinayı bol miktarda tüketmelidirler. Vücudun güçlenmesine yardımcı olur. Hipertansiyona karşı kullanılır yani tansiyonun düşürülmesine yardım eder. Sindirim sistemini düzenler, bağırsaklara fayda sağlar. Kabızlığı giderir. Kolesterolü düşürücü etki yapar. Mandalina vücudun savunmasını güçlendirir, hücrelerin erken yaşlanmasını engeller. Kalp sağlığını ve sinir sistemini korur. Diyabet yani şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalıklar için şifa sağlar. Doğal mandalina suyu tüketerek de mandalina faydaları ve şifalarından yararlanabilirsiniz.

mandalinalı kek 300x199 Mandalina ve Mandalinanın FaydalarıHücrelerin erken yaşlanmasını engellemesiyle birlikte mandalina kozmetik sanayinde de kullanılır. Duş jeli, krem ve saç besleyici jel yapımlarında mandalina özü bolca bulunur. Mandalina yağı tüm cilt tipleri için kullanılır. Kırışıklıklar için de şifa sağlar. Vücuttaki akne tedavisinde de bolca kullanılır. Selülitler de neredeyse tüm bayanların korkulu rüyasıdır. Fakat artık korkmanıza gerek yok. Çünkü mandalina yağı ile selülitlerden kurtulmanız mümkündür. Kan damarlarına da canlılık verir. Diş ve kemiklere olan yararı da mandalina faydaları arasındadır. Ayrıca pastaların üzerine de süslemek için birkaç parça koyabilirsiniz.

Paylaş!facebook Mandalina ve Mandalinanın Faydaları4twitter Mandalina ve Mandalinanın Faydaları0pinterest Mandalina ve Mandalinanın Faydaları3google Mandalina ve Mandalinanın Faydaları3
Yorum
  1. Hakki Gulsoy
  2. Elif Genç
  3. rana

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir