Keçiboynuzu Yararları Nelerdir?

Paylaş!Share on Facebook361Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+6
 • Latince Adı : Ceratonia siliqua

keçiboynuzu

Keçiboynuzu, 5-10 metre boyunda, kışın yapraklarını dökmeyen, sürekli yeşil olan, yaz aylarında yeşil renkli çiçekler açan, siyah boynuz şeklinde meyvelere sahip bir ağaçtır. Yaprakları genellikle sert ve koyu yeşil olup genellikle sıcak bölgelerde, ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir.

 • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Çeşitli şekerler, A, B, E vitaminleri, karbonhidratlar, yağ, trigosol, selüloz, kalsiyum, potasyum, fosfor, tanen ve azotlu bileşikler içermektedir.

 • Keçiboynuzu Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Harnup, ballıbaba, carob, kaluş, carobe, meluk, ballıboynuz adıyla da bilinir.

 • Keçiboynuzu Faydaları ve Yararları

Balgam söktürücü gücü, öksürüğü kesici etkisi, bronşit, nefes darlığı ve astıma karşı olan tedavi edici gücü çok fazladır. Keçiboynuzu yararları arasında, akciğer kanserini büyük ölçüde önleme gücüne sahip olduğu gibi mide ve bağırsak hastalıklarına da iyi gelir. Osteoporoz (kemik erimesi) rahatsızlığı olan kişilerin kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasında çok iyi bir destekleyicidir. Kemik ve zeka gelişimi için tüketilmesi faydalı olan bu yararlı bitki, şişmanlatıcı etkisi ve kan yapması özellikleri için de kullanılabilir. Özellikle iktidarsızlık sorunu çeken erkeklerin tüketmesi önerilir.

Nefes darlığı, bronşit, astım tedavileri için pekmezi yenir. Keçiboynuzu pekmezi faydaları arasında tansiyonu dengelemesi ve kandaki yağ oranını düzene sokarak kolesterolün düşmesine yardımcı olması da sayılabilir. Kalp rahatsızlıkları için de tüketilen pekmezi, bağırsak, karaciğer ve akciğer gibi organların hastalıklarını önler. Ayrıca bağırsak kurdu, bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde de tüketilebilen pekmezi anemi (kansızlık) hastalığına karşı da kullanılır. Prostat tedavisi için de tüketilmesi fayda sağlar.

Fıtık tedavisi için her gün 100 gr. keçiboynuzu dövülüp yenir.

İshale karşı bu şifalı bitkinin kuru yaprakları veya dal kabuklarının 50 gramı 1 lt. suda kaynatılır ve günde 4 bardak içilirse fayda sağlar.

Kısırlık tedavisinde ve sperm arttırıcı olarak bu şifalı bitkinin kürü kullanılır.

Nefes darlığı, astım ve bronşit tedavileri için çayı iki günde bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Keçiboynuzu Kullanımı

keçiboynuzu

Meyvesinden, yapraklarından, çekirdeklerinden yararlanılabilir. Yapraklarıyla ve dallarıyla çayı elde edilebilir. Meyveleri ise taze ve kuru olarak tüketilir. Bu şifalı bitkinin çekirdeği ise lapa haline getirilerek çıbanlar, basur, vücuttaki yaralar ve şişkinlikler için kullanılır.

 •  Çayı Tarifi

Çayı hazırlamak için 8 adet bu şifalı bitkiden seçilerek iyice yıkanır. Bitkiler küçük parçalara bölünerek 15 dk. kaynatılmış olan suyun içine atılır. Bu şekilde 10 dk. kaynatıldıktan sonra keçiboynuzu çayı servise hazırdır.

 •  Kürü Tarifi

Bir lt. su yarım saat kaynatılır ve içine 15 adet bu şifalı bitkiden atılır. Keçiboynuzu ile keçiboynuzu faydalarıbirlikte su 7-8 dk. daha kaynatılır ve ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra çıkarılır ve hazırlanan suyun yarısı sabah yarısı akşam olmak üzere içilir. Keçiboynuzu kürü 7 gün boyunca uygulanır, daha sonra bir ay boyunca sadece sabahları veya sadece akşamları içilir.

 •  Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Keçiboynuzunu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Keçiboynuzu çayı, pekmezi şeklinde tüketilebilen ve ayrıca taze olarak da yenilebilen bu şifalı bitki, günlük hayatta kolaylıkla ulaşılabilir ve tüketilebilir. Ayrıca genel olarak nefes darlığı, astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisi için de kullanılan bitkinin haftada birkaç gün tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Keçiboynuzu Zararları Veya Yan Etkileri

Herhangi bir yan etkisi yoktur, fakat aşırı tüketilmesi önerilmez.

 •  Keçiboynuzu Resimleri

 

Paylaş!Share on Facebook361Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+6Keçiboynuzu Yararları Nelerdir?”için 4 yorum var

 1. araz

  merhaba,kecibuynuzu pekmezi cinsi ilişkide gec boşalmaya faydasi ola bilirmi?var sa nasil kullanmaq gerekir ve gun ici kac defa.

  Cevapla
 2. yusuf guna

  keçi boynuzu kaynatıp suyunu akşam sabah içiyorum faka başımda bir ağrı geçmiyor yeşilimsi bir iltihap sürekli genize akmakta ve nefesimi daraltıyor devam etmelimiyim açıklarsanız sevinirim

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir