Karnabahar Kızartması Tarifi

0

Akşam yemeğinde eğer işiniz varsa kolaylıkla bir yemek hazırlamak istersiniz. Özellikle kızartmalar, makarnalar en kolay hazırlanan akşam yemekleridir. Patates kızartması, köfte kızartması, karnabahar kızartması, patlıcan, kabak kızartması, taze fasulye kızartması akşam yemeklerinde en çok tercih edilen kızartma çeşitleridir.

karnabahar kızartması
karnabahar kızartması

Kadınlar akşam yemeklerinde kimi zaman özenerek yemek hazırlar, kimi zaman ise aceleleri vardır ve çok vakitleri yoktur. Tam da bu kısıtlı zamanlarda pişirmek için yemek ararlar. Özellikle çalışan bayanlar için bu tam bir derttir. İşte kızartmalar hemen hazırlanan ve yoğurtla birleşerek lezzetine lezzet katan akşam yemekleridir. Karnabahar kızartması da tam akşam yemeğine kolayca hazırlanan kızartma çeşitlerindendir. Vücuda birçok faydası bulunan bu şifalı bitki, kızartmasıyla da çok lezzetlidir. Karnabahar kızartması sayesinde hem şifanızı bulabilir hem de akşam yemeğinde kolay bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Karnabahar Kızartması Malzemeleri

  • 1 adet orta boy karnabahar
  • 2 su bardağı yoğurt
  • 2 adet yumurta
  • 4 diş sarımsak
  • 1,5 yemek kaşığı un
  • Yarım limon
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı kırmızıbiber
  • Yarım çay kaşığı karabiber

Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

karnabahar kızartması tarifi
karnabahar kızartması tarifi

Karnabahar kızartması tarifi oldukça kolay bir tariftir. Öncelikle karnabahar alınır ve yaprak kısımları kesilerek başları çiçek çiçek ayrılır. İyice yıkandıktan sonra bir tencereye konur. Üzerine çıkacak kadar su eklenir ve yarım limonun da suyu sıkılarak tencereye ilave edilir. Yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Fakat dikkat edin, karnabahar çiçekleri iyice yumuşayıp erimesin. O zaman dökülebilirler ve kızartmak zor olur. Bu süre geçtikten sonra tencereyi ocaktan alın ve karnabaharları çıkararak soğumaya bırakın. Bu arada sosunuzu hazırlamaya başlayın. Bu sos aslında bir çeşit beşamel sostur. Genellikle bu tarz beşamel soslar hep aynı şekilde hazırlanır.

Bir kaba 2 su bardağı yoğurdu dökün. Üzerine 1,5 yemek kaşığı un ekleyin. 4 diş sarımsak da doğrayın. Son olarak 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı kırmızıbiber ve yarım çay kaşığı karabiber ekleyin. İyice çırpın, karıştırın. Kızartma tenceresine 1 çay bardağı sıvıyağ dökün. Haşlanan karnabahar çiçeklerini hazırladığınız beşamel sosa bulayın. Buladıktan sonra tencereye atın ve kızartmaya başlayın. İşte karnabahar kızartması bu kadar kolaydır. Kızartmanızı yoğurtla tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

karnabahar
karnabahar

Artık akşam yemeğinde eşinize ve çocuğunuza ne pişireceğinizi düşünmeyin. Bu enfes kızartma sayesinde hem akşam yemeğinizi kolayca hazırlayın hem de zamandan tasarruf edin. Ayrıca bu şifalı bitki vücudunuza da fayda sağlayacaktır. Ayrıca bazı çocuklar yada yetişkinler bu tarz kış yemeklerini sevmez. Karnabahar graten yada kızartma sayesinde bu şifalı sebze farklı bir tat kazanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here