Hindibanın Faydaları Nelerdir?

Hindibanın Faydaları Nelerdir?
4 votes, 4.25 avg. rating (86% score)
Paylaş!facebook Hindibanın Faydaları Nelerdir?6twitter Hindibanın Faydaları Nelerdir?0pinterest Hindibanın Faydaları Nelerdir?0google Hindibanın Faydaları Nelerdir?3

Birçok yörede birçok farklı isimle anılan hindiba bitkisinin bir adı da frenk salatasıdır. Bu yöresel ismi almasının sebebi bir nevi salatalarda kullanılması olabilir. Birçok ülkede ve birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilerek farklı şekillerde kullanılabilir. Baharat özelliği ile iştah açar. Sindirim sistemine de etki ederek hazmı kolaylaştırır. Romatizma kaynaklı kemik ağrıları için de büyük fayda sağlar. Bu tedavi yöntemi için ilkbahar aylarında uygun şekilde kullanılabilir. Ağrıların geçmesi için uzun süre ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Düzenli şekilde kullanıldığında ağrılar azalır ve kemiklerdeki hareket kabiliyeti artar.

Bu şifalı bitki, bostan hindibası, güneyik gibi yöresel isimlerle de anılır ve vücut için birçok faydası vardır. Bitkinin bilinen ve en etkili özelliklerinden biri karaciğere çok faydalı olmasıdır. Karaciğerinizin sağlıklı olması ve karaciğer hastalıklarının önlenmesi için mutlaka tüketilmelisiniz. Eski zamanlarda bile karaciğeri toksinlerden arındırdığı ve kanı mikroplardan kurtardığı düşünülüyordu. Halsizliği yok edici, ateş düşürücü, direnç arttırıcı özellikleri de bulunan bu şifalı ve faydalı bitki ile safra kesesini hastalıklara karşı korumak da mümkündür.

hindiba faydalari 300x225 Hindibanın Faydaları Nelerdir?Ayrıca şeker hastalarının da hindiba sapları yiyerek şifa bulması olasıdır. Şeker hastalığı genellikle birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Fakat artık düzenli olarak hindiba tüketimi sayesinde şeker hastalığının zararlı etkisinden kurtulabilirsiniz. Sindirim sisteminizi düzenleyici etkisi de bulunur. Bu şekilde sindirim sorunları yaşamanız artık hayal olacak. Bağırsakları yumuşatan, hazmı kolaylaştıran, idrar ve gaz söktüren bu şifalı bitki sizi sindirim sorunlarınızdan kurtaracak ve rahat bir nefes alacaksınız. Göyhek olarak da isimlendirilir. Diğer bir faydası da safra kesesi taşlarınızın büyümesini önlemesidir. Hatta eski zamanlarda Mısır’da karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına karşı kullanılıyormuş. Hindiba tüketmeniz sayesinde safra kesesi taşınız oluşmayacak, eğer varsa da büyümesi önlenecektir. Gut hastalığının çaresini de bu şifalı bitkide bulabilirsiniz.

Hindibanın kahve yerine kullanılması da bize sinir sistemini uyarıcı ve uyku açıcı özelliği olduğunu göstermektedir. Pankreas salgılarını da uyarır. Vücudunuzdaki glikoz miktarını da ayarlamaya yardım eder. Kolesterole de iyi gelen hindiba ile birçok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz.

kara hindiba 150x150 Hindibanın Faydaları Nelerdir?

Hindibanın Zararları Nelerdir?

Her bitkinin yararları olmasının yanında fazla tüketimi vücudunuza zarar verebilir. Bu bitki de fazla tüketilirse dalağınıza zarar verebilir. Zararını bal ve sirke içerek engelleyebilirsiniz. Ama biz yinede fazla hindiba tüketmemenizi öneririz.

Paylaş!facebook Hindibanın Faydaları Nelerdir?6twitter Hindibanın Faydaları Nelerdir?0pinterest Hindibanın Faydaları Nelerdir?0google Hindibanın Faydaları Nelerdir?3

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir