Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?
5 votes, 4.60 avg. rating (91% score)
Paylaş!facebook Civanperçemi Faydaları Nelerdir?11twitter Civanperçemi Faydaları Nelerdir?1pinterest Civanperçemi Faydaları Nelerdir?0google Civanperçemi Faydaları Nelerdir?5

Civanperçemi, tüylü, 20-90 cm yüksekliğinde, yaz aylarında beyaz renkli çiçekler açan, kurak toprakları seven bir ottur. Civanperçemi yaprakları uzun ve parçalıdır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında yetişir.

civanpercemi 199x300 Civanperçemi Faydaları Nelerdir?Temmuz-Eylül döneminde, çiçeklerin iki karış kadar aşağısından kesilir, demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İyice kuruyunca da hava almayan kaplarda saklanır.

  • Latince Adı: Achillea millefolium

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

Sabit ve uçucu bir yağ, achillein adlı acı bir glikozit taşır. Uçucu yağda azulen, limonen, seskiteren, pinenler, berneol, cineol gibi maddeler vardır.

  • Halk Arasındaki Adı

Latincesi achillea millefolium olan bu şifalı bitki farklı yörelerde akbaşlı, barsamotu, binbiryaprakotu, marsamotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği isimleriyle de anılır. Civan perçemi olarak da yazan kişiler vardır.

  • Civanperçemi Faydaları

Civanperçemi faydaları çok fazla olmakla birlikte, hazımsızlığı giderir. Yani sindirim sistemini rahatlatarak sindirim sistemine fayda sağlar. Anemi yani kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, idrar söktürür, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar.

civanpercemi faydalari 300x199 Civanperçemi Faydaları Nelerdir?Ayrıca bu şifalı bitki soğuk algınlığında, sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir. Böbreklerin düzenli çalışmasında, iştahsızlık giderici olarak karaciğer düzensizliklerinde, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmek de ve bağırsak bezesi çalışmalarında da faydası görülür.

Bu etkili bitkinin faydaları arasına, akciğer kanamalarına karşı olan faydası da eklenebilir ve bitki, eğir kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirebilir. Eğir kökü gün boyunca çiğnenir ve civanperçemi çayı, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak yudumlanarak yavaş yavaş içilir.

Bel ağrıları için 50 gr. bu şifalı bitkiden 1 lt. suda kaynatılarak bu sıvıdan günde 2 bardak içilir.

İdrar söktürücü, mide ve bağırsak gazlarını giderici ve grip tedavisinde 20 gr. bu şifalı bitkiden 1 lt. suda 20 dk. kaynatılır, yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir. Bahsedildiği gibi düzenli bir şekilde kullanılırsa birçok hastalığı önleyebilir ve şifa sağlar.

Achillea millefolium civanpercemi 300x225 Civanperçemi Faydaları Nelerdir?Hemoroid yani basur tedavisinde taze yaprakların sıkılması ile elde edilen sıvı yaraların ve basurun üzerine günde 2-3 kez pansuman yapılır. Ayrıca hemoroid yani basur için merhemi de kullanılabilir.

Yumurtalık iltihabında, döl yatağı (rahim) akıntılarında, döl yatağı kaymasında bu şifalı bitkiden elde edilen oturma banyoları yararlı olur. Ayrıca günde 2 bardak bu şifalı bitkinin çayını içmek de fayda sağlar. Miyomlarda yani kas yapılı urlarda ve kol, bacak iltihaplanmalarında da oturma banyoları alınabilir.

  • Civanperçemi Zararları Ve Yan Etkileri

Gebelik süresince kullanılmamalıdır. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Ayrıca koroner yetmezliğinde de kullanılması sakıncalıdır.

Paylaş!facebook Civanperçemi Faydaları Nelerdir?11twitter Civanperçemi Faydaları Nelerdir?1pinterest Civanperçemi Faydaları Nelerdir?0google Civanperçemi Faydaları Nelerdir?5
Yorum
  1. Esra

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir