Boğaz Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Çocuklardan yetişkinlere, yetişkinlerden yaşlılara kadar birçok kişi boğaz ağrısı şikayeti sebebiyle doktorlara koşmaktadır. Havaların soğumasıyla grip, soğuk algınlığı, nezle, öksürük, yüksek ateş ve balgam gibi şikayetler artmaktadır. Özellikle bu günlerde etrafımızda boğaz ağrısı şikayetleri artmış bulunmaktadır. Genelde terli iken su içmek, soğuk içecekler ve gıdaları gereğinden fazla tüketmek ve klima (iklimlendirme) sistemlerinden  kaynaklanan boğaz ağrısını (tıpta farenjit olarak adlandırılmaktadır), kısa sürede müdahale ile çok rahatsızlık verici seviyeye gelmeden engellemek mümkündür. Bahar ve kış aylarında sıkı giyinmiyor ve kendimize dikkat etmiyorsanız boğaz ağrısı bitkisel tedavisi için her yeri ararsınız. Özellikle havaların bir sıcak bir de soğuk gittiği bu mevsimlerde ister istemez hasta olmak ve boğaz ağrısı çekmek elimizde olmuyor.Yazın ise yazın sıcağına kendimizi kaptırıyor ve serinlemek için bu saydıklarımızı serinleme yolu olarak kullanıyorsunuz. Tüm bunların sonucunda hastalanıp doktora gidiyorsanız yazımız size göredir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı tedavisini anlatmadan önce, boğaz ağrısı  için şifalı bitkilerin de yer aldığı ve diğer hastalıkların bitkisel tedavisinin bulunduğu Hastalıklara Göre Kullanılabilecek Şifalı Bitkiler sayfamızı sizlere öneriyoruz. Elimizden geldiğince güncel tutmaya ve yeni yapılan araştırmalara göre düzeltmeleri yapmaya çalışıyoruz.

Boğaz Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler

 Boğaz ağrısı bitkisel tedavisi için böğürtlen, gül, elmakaradut, papatya, adaçayı, okaliptüs ve bal iyi gelmektedir.

Böğürtlen yaprakları demlenerek içilebilir ve böylece grip, nezle, öksürük gibi hastalıklar engellenebilir. Ayrıca böğürtlen meyvesi yenilerek vücudun ihtiyacı olan E ve C vitaminlerinin bir kısmı sağlanabilir. Bu şekilde boğaz ağrısı bitkisel tedavisi de sağlanabilir.

Elmanın kırmızı elma ve yeşil elma olmak üzere her iki türünün de vücudumuz için büyük yararı vardır. Bu yüzden sağlıklı yaşam için günde en az 1 elma tüketilmesi önerilir. Böylece hem vücudun direnç kazanması hem de hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağlaması yaratılmış olunur. Ayrıca hastalıklardan korunma ve ilerlemesinden kurtulmuş oluruz.

Ayrıca, boğaz ağrısı için karadutun kullanımı ise karadut gargarası ile yapılmaktadır.  Boğaz hastalıkları için 1 fincan karadut şurubu 3 bardak suya ilave edilerek günde 5-6 kez gargara yapılarak tedavi uygulanabilir.

Papatya da aynı karadut gibi papatya çayı gargarası yapılmak suretiyle şifalı olmakta ve ağrılara iyi gelmektedir.

Adaçayı gargarası veya adaçayı ile ağzı çalkalama yöntemi ile günde 2-3 defa uygulamak boğaz ağrılarının azaltılmasında ve geçmesinde yardımcı olmaktadır.

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Soğuk algınlığıboğaz ağrısı ve öksürük şikayetleri için okaliptüs çayı da tavsiye edilir.

Tedavi esnasında bal kullanımı ise, normal tüketim veya sıvılara karıştırarak tüketim (ballı sıcak çay veya ballı süt) şeklinde yapıldığında boğaz ağrılarını kesmekte rahatlatıcı bir etki sağlamaktadır.

Boğaz ağrısı ile ilgili tedavi yollarını paylaşmak ve soru sormak için aşağıya yorum yapabilirsiniz. Geçmiş olsun, şifanız bol olsun.

Yorum
  1. rufffet
  2. aleyna
  3. Elif Genç
  4. Prometya
  5. Işıl Dildar
  6. Oğuz Karağaç
  7. vuslat kahveci

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir