Ayva Faydaları Nelerdir?

0

Kış ayları geldi çattı. Kış aylarında gecelerin oldukça uzun olması ve havaların soğuk olması sebebiyle elma, portakal, mandalina ve ayva gibi meyveler oldukça sık tüketilir. Şifaları bol olan bu meyveler hemen hemen her evde bulunur. Küçük çocukların ve yaşlıların bu şifalı meyveleri tüketmesinin oldukça faydalı olmasının yanı sıra yetişkinler de bu meyveleri bolca tüketmelidir. Reçeller, marmelatlar, tatlılar ve bu meyvelerin suları çıkarılarak her daim tüketilebilir. Evde hazırlanan keklerin içine konulabilir. Ayva da bu şifalı meyvelerden biridir. Çok farklı şekillerde tüketilebilir. Kış hastalıklarından korunmak isteyen, bağışıklık sistemini kış hastalıklarına karşı korumak isteyen herkes bu şifalı meyvelerden tüketmelidir. Peki bu şifası bol ayva faydaları nelerdir? Ne şekillerde ve nasıl tüketilebilir?

Ayvanın Faydaları Nedir?

Ayva FaydalarıSağlık açısından birçok faydası olan ayvanın Latince adı cydonia vulgaris‘tir. Ülkemizde özellikle Anadolu’da yetiştirilir. Eski zamanlardaki bir inanışa göre ayva, insanları nazardan korur. Ayrıca eski yunan inanışlarına göre güzellik ve zerafet simgesidir. Birçok inanışa göre farklı işlevleri olan bu meyvenin sağlık açısından da birçok faydası vardır. Antioksidan özelliği vardır. Mide rahatsızlıklarından özellikle ülser ve gastrit gibi hastalığı olan kişiler için çok yararlıdır. Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder. Sindirim sistemi rahatsızlıkları için oldukça yararlıdır. A, C, E, B1 ve B2 gibi çok çeşitli vitaminler içerir. Ayrıca bol miktarda pektin içerir. Anemi yani kansızlık gibi demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Alerjik reaksiyonları önleyici etkisi vardır. Kan dolaşımını arttırır. Sindirim sistemine fayda sağlar , metabolizmayı hızlandırır. Tohumları egzama, yanık, deri çatlakları ve deri iltihabı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Cildin sağlıklı ve güzel görünmesine yardım eder. Cilt lekelerini yok eder ve kırışıklıkları azaltır. Radyasyona karşı cildi korur. Kardiyovasküler sisteme fayda sağlar ve kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Felç geçirme riskini azaltıcı etkisi de vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun virüslere karşı savaşmasına yardım eder.

Karaciğeri kuvvetlendirmesi de ayva faydaları arasındadır. Karaciğer hastalıklarından kurtulmak için rendelenmiş meyve kaynatılarak tüketilmelidir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarından kurtulmaya yardım eder. Kışın sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle, öksürük ve balgam gibi şikayetler için bire birdir. Kış aylarında, uzun kış gecelerinde bolca tüketmenizi tavsiye ederiz. Özellikle öksürük tedavisinde kullanılabilir. Sindirim sistemini de güçlendirir. İshale karşı etkilidir. Hemoroid yani basura fayda sağlar. Ayva şurubu yapılarak tüketilirse ağrıları azaltır ve kanamalara iyi gelir. Düşük kalorili bir meyvedir. Diyette olan bayanlar, kilo vermek isteyenler sizin adresiniz de bu şifalı meyvedir. Düzenli olarak kilo vermesine yardımcı olması da ayva faydaları arasındadır. Hazımsızlığı giderir, bağırsakları yumuşatıcı özelliği vardır. Uykusuzluk sorunu mu çekiyorsunuz? Geceleri herkes uyurken siz yatağınızda dönüp duruyor musunuz? Bu şifalı meyvenin yaprakları uykusuzluk sorununuzu giderecektir. Kansere karşı da faydalıdır.

Ayvanın Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlarınızın dipleri çabuk yağlanıyor ve saçlarınız kepekleniyorsa ayva suyu ile saç diplerinizi ovabilirsiniz. Ayrıca yüksek oranda demir, bakır ve çinko gibi elementler içermesi sebebiyle kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırır. Kırmızı kan hücreleri üretiminin yüksek olması vücuttaki oksijen dolaşımının artmasına neden olur. Bunun sonucunda ise saçlar kuvvetlenir, sağlıklı görünür ve daha kolay uzar. Kafa derisindeki kan akışı hızlanır.

Ayva Ne Yapımında Kullanılır?

Özellikle küçük çocuklar için ayva komposto yani hoşafı oldukça kolay yenilebilir ve çok da şifalıdır. Marmelat, reçel, meyve suyu yapılarak tüketilebilir. Keklerin ve pastaların içine de taze meyvesi konulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here