Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Paylaş!Share on Facebook69Tweet about this on TwitterPin on Pinterest25Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+9

Ayak Kokusu Nasıl GiderilirDışarıda, iş yerinde, sokakta hatta günümüzde evde bile ayakkabı giyen insanlar vardır. Tüm gün bu şekilde giyinmek tabii ki cildimizi yorar, cildimizin terlemesine sebep olur. Terleme ise zamanla kötü kokuların oluşmasına sebebiyet verir. Ayak kokusu da istenmeyen kokular arasındadır. Hatta istenmeyen kokuların başında gelir diyebiliriz. Peki ayak kokusu gibi kokulardan nasıl kurtulabiliriz? Terleme ve istenmeyen ayak kokusu nasıl giderilir?

Ayak Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Günlük hayatta birçok kişi birçok sebeple terler. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar terlemeye sebep olurken, kış aylarında ise üşümeyi engellemek için kat kat giyinmek terlemenin başlıca nedenleri arasındadır. Özellikle koltuk altı, ayak, el, genital bölge gibi ter bezlerinin yoğun çalıştığı bölgeler çokça, sıklıkla terler. Fakat kimi insanların terlemesi ise havaların ısınması ile ilgili değildir. Hormonlar, bünyesel sebepler, heyecan ve adrenalin de terleme sebepleri arasındadır. Ergenlik döneminde de gençler sıklıkla terler. Bu terlemeler de ayak kokusu gibi istenmeyen kokuların oluşmasına neden olur.

AyakAyak Kokusu Nasıl Önlenir?

Bu istenmeyen ayak kokusunu önlemek için aslında öncelikle terlemeyi önlemek gerekir. Terleme engellenirse koku da engellenmiş olur. Çünkü kokuyu sağlayan bakteriler terli ortamlarda yaşar.

 • Ayak kokusunu gidermek için öncelikle terlemenizi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Derisi kalın olan ayakkabılar da terlemeyi sağlayabilir. Bu yüzden bu giyecekleri giymekten kaçının.
 • Ayak kokusunu gidermek için ayakkabılarınıza geceden soda yani maden suyu dökebilirsiniz. Ertesi güne kadar bekleyin. Maden suyu kokuyu biraz olsun önleyecektir.
 • Vazelin yada krem kullanmak da kokuyu bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Siyah çay demledikten sonra arta kalan çaya ayaklarınızı sokup 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra silin. Bu da ayak kokusunu gidermek için başka bir yöntemdir.
 • Ayak KokusuKokunun oluşmaması için ayak derinizde mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giyerseniz mantar oluşma oranı yükselir. Bu nedenle başkalarının eşyalarını kullanmayın.
 • Çoraplarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Sık sık çorap değiştirin.
 • Ayak kokusu önlemek için ayakkabılarınızın içine gece bir top naftalin koyun. Sabaha kadar naftalin ayakkabınızda dursun. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Ayaklarınızda nasır varsa, duştan sonra deriniz yumuşakken nasır taşı ile ovun.
 • Uyumadan önce ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrası ile güzelce pudralayın. Bu da terlemeyi ve dolayısıyla kokuyu önleyecektir.
 • Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın, nemli kalmasına izin vermeyin.
 • Adaçayı yaprakları da kokuyu engeller. Bunun için adaçayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine koyabilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra güneşte bırakırsanız, güneş ayakkabılarınızda bakteri oluşmasını önleyecektir.
 • Ayakkabılarınıza kabartma tozu serpip bir gece bekletirseniz bu da ayak kokusunu önlemeye yardım edecektir. Ertesi gün bir bez ile ayakkabıları temizleyin.
 • Ayak Kokusu GidermeBir miktar suyun içine birkaç damla sirke dökün ve bu sirkeli su ile ayakkabılarınızı yıkayın. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı tuz atın. Su soğuduktan sonra sabah ve akşamları ayaklarınızı bu su ile yıkayın.
 • Limon suyu ile terleyen ayaklarınızı ovabilirsiniz.
 • 1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi atılır ve bu su ile terli ayaklar yıkanabilir.
 • Ayrıca bu istenmeyen kokuyu önlemek için terleyen bölgeler karbonat veya bebek pudrası ile silinebilir. Bir parça pamuğu karbonata batırın ve duştan sonra ayaklarınızı karbonat ile silin.

İşte belirttiğimiz gibi birçok şekilde ayak kokusu önlenebilir. Siz de birçok yöntem uygulayarak ayaklarınızda oluşan kötü kokulardan ve terlemeden kurtulabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili bir araştırmadan bahsedeceğiz. Yapılan son araştırmalara göre ilginç bir tespitte bulunulmuş. Ayak kokusunun bazı cins sivrisinekleri önlediği ve sivrisineklerin kişilere yaklaşmasını engellediği ortaya çıkmış. Ayakları kokan birçok kişi üzerinde yapılan çalışmalara göre tehlikeli olan ve insanları ısıran sivrisinekler ayakları kokan kişilere gelmiyormuş, ayakları kokan kişileri ısırmıyormuş. İşte bu da ayak kokusuyla ilgili ortaya çıkan ilginç tespitler arasındadır.

Paylaş!Share on Facebook69Tweet about this on TwitterPin on Pinterest25Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+9Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?”için 11 yorum var

 1. ayak kokusu

  Ayak kokusu gerçekten de ciddi bir problem.

  Birçok ayak kokusu kremi mevcut ama ben dermo foot carenin üstüne tanımam

  Cevapla
 2. Turabi

  Ayaklarımı yıkadıktan sonra koku bir süre olmuyor ancak daha sonra koku oluşuyor. Bu durumda ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. bsris

  Bizzat bütün yöntemleri denemiş birisi olarak krem sprey vb. Kesin ve en kısa sürede sonucu veren şey basit iyotlu tuzdur günde 12 saat ayakta çalışıyorum bu sene ayak kokusu patladı bende önce Eczane tavsiyesi ile birkaç çeşit ilaç aldım kullanması zor ve etkili değil di bende internette tuzun iyi geldiğini okudum yarım kova suyla ayaklarımı tuzla ova ova yıkadım bir haftada kurtuldum devamında da sandalet kullanıyorum sonuç müthiş tavsiye ederim.

  Cevapla
 4. Bir dost

  Ayak kokusunun önüne geçilmesi için yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, çorapla sakın uyumayın. Yıllar önce bu şekilde çözdüm. Tabi gece yatmadan küvette ayaklarınızı yıkarsanız daha etkili tabi. İkincisi, kokan ayakkabıları mümkünse yakın bir daha hiç giymeyin :)

  Cevapla
 5. Deminki dost

  Pek konuyla alakası yok ama, askerde ayakları terlediği için tahriş olan ve bundan dolayı da ayak parmaklarının üzerinde veya topuk kısmının üzerinde yara mantarı oluşacak ve içeri doğru delinmeye başlayacak. Askerde 2 ay terlik istirati almış biri olarak yazıyorum bunları. Bundan kurtulmak için yapacağınız şey; askeriyenin verdiği kalın yünlü çorabı giymek. Eğer yoksa da iki çorabı üst üste giymek. İzmirde yazın iki çorapla gezdim ancak ayağım en ufak tahriş olmadı. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Çünkü ince çoraplarda ayak terledikçe ayağın ayakkabı içinde sürtünmesi tahrişe yol açıyor. Bunu önlemenin en önemli yolu da tahirişi azaltacak yüzeyin kalınlığını arttırmak…

  Cevapla
 6. Yusuf

  Kesin ve kalıcı çözüm,klor tablet.3-5 litre suyun içine bir tablet atın günde 3 defa 15 er dakika ayağınızı suda tutun.3 gün yapın yeterli.Dikkat su çok zehirli olur rast gele dışarı dökmeyin içen hayvan ölür

  Cevapla
 7. mert yavuz

  ya kardeşim gidin doktora. belki ciddi bir problem vardır Allah korusun. sodaymış, limonmuş geçici şeyler bunlar..ağrı, koku, kaşıntı vesaire belki başka bir rahatsızlık sebebidir. dermatoloğa gidin…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir