Arpa Çayı Faydaları

Arpa Çayı Faydaları
4 votes, 5.00 avg. rating (98% score)
Paylaş!facebook Arpa Çayı Faydaları8twitter Arpa Çayı Faydaları2pinterest Arpa Çayı Faydaları2google Arpa Çayı Faydaları0

arpa çayı 300x191 Arpa Çayı FaydalarıBirçok iklime uyum sağlayan, birçok bölgede kolaylıkla yetişebilen bir bitki olan arpa, son zamanlarda dünya çapında tanınmasıyla buğdaya yakın bir bitkidir. Hemen hemen herkes bu şifalı bitkinin bira yapımında kullanıldığını bilir. Tahılların içinde çokça tanınan bu şifalı bitkinin aslında vücut içinde birçok faydası vardır. Ayrıca birçok alanda da tüketimi yapılmaktadır. Birçok ülke bu şifalı bitkinin faydalarından yararlanır ve hastalıkların tedavisinde kullanır. Eğer sizde bu şifalı tahılın faydalarından yararlanmak istiyorsanız tüketim şekillerini kullanarak bu şifalı bitkiyi tüketmelisiniz. Daha önce sayfamızda arpa ve faydaları, etken maddeleri, yağı ve arpa unu maskesi gibi konulardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise arpa çayı, arpa çayı faydaları, hangi şekillerde kullanılır gibi konulardan bahsedeceğiz.

arpa çayının faydaları 194x300 Arpa Çayı FaydalarıArpa Hangi Şekillerde Kullanılır?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi birçok şekilde kullanmak yada tüketmek de mümkündür. Çok eski yıllardaki uygarlıklarda öncelikle ekmek yapımında kullanılırdı. Ayrıca M.Ö. 5000’li yıllardan kalma anıt ve yazıtlarda Mısır’da önemli bir bitki olduğu yazılıydı. Sümerler, Babiller ise ölçü ve döviz birimi olarak tanelerini kullanıyorlardı. Romalılar da çorba ve ekmek yapımında bu şifalı bitkiyi kullanmışlardı. Ekmek yapımı yanı sıra kek, çorba ve güveç yapımlarında da kullanılabilir. Likör ve bira gibi alkollü içeceklerinde vazgeçilmez maddesidir. Ayrıca bazı ülkelerde kahvesi de tüketilir. Tüm bu bilinen tüketim şekillerinin yanı sıra arpa çayı da günümüzde favori içecekler arasındadır.

Arpa Çayının Faydaları Nelerdir?

Latincesi Hordeum vulgare olan bu şifalı tahıl, karbonhidrat, lif ve çeşitli mineraller içerir. Özellikle B vitamini, selenyum ve magnezyum açısından da zengindir. Safra taşı oluşumunu önler. Safra asidi salgılanmasını azaltır. Kan yağını düşürür. Kepekli ve lifli yapısı nedeniyle başta meme kanseri ve kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kalp hastalığına karşı koruma sağlaması da arpa çayı faydaları arasındadır. İçinde bulundurduğu fosfor, hücre yapısını korur. Sindirimi rahatlatır. İdrar söktürücüdür. Kış aylarında hemen hemen herkesin yakındığı soğuk algınlığı, yüksek ateş, grip, nezle ve bronşit gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Özellikle kış aylarında bu şifalı çayı bolca tüketmenizde fayda vardır. arpa Arpa Çayı Faydalarıİçerdiği magnezyum ve selenyum mineralleri bağışıklık sistemini güçlendirir. Magnezyum kas ve kemik sistemini korur ve güçlendirirken, selenyum ise hücreleri ve tüm organizmayı koruma altına alır. Akciğer hastalıklarına karşı koruma sağlaması da faydaları arasındadır. İshal ve çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Yaşlılar için enerji kaynağıdır. Arpa çayı kolesterolü de düzenler. Diyabet yani şeker hastalığına da şifa sağlar. İskorbüt hastalığından yakınan kişiler yani iskorbüt hastaları da bu şifalı çayı tüketmelidir. Maskesi yapılarak cilt güzelliği sağlanır. Arpa çayı sayesinde cilt lekelerinden kurtulunabilir. Peeling yaparak cilt aydınlatılabilir ve istediğiniz güzelliğe kavuşabilirsiniz.

Paylaş!facebook Arpa Çayı Faydaları8twitter Arpa Çayı Faydaları2pinterest Arpa Çayı Faydaları2google Arpa Çayı Faydaları0

Yorum Yaz, Soru Sor

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir