Argan Ağacı ve Argan Yağının Elde Edilmesi

Paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on TumblrTShare on LinkedIn0Share on Google+0

Argan yağı, argan ağacının meyvesinden elde edilen bir yağdır. Bu yüzden size öncelikle argan ağacından ve argan ağacının meyvesinden bahsedeceğiz.

Argan Ağacı

Argan Ağacı

Argan Ağacı Kaynak : Flickr

Argan Meyvesi Tanesi

Argan Meyvesi Tanesi
Kaynak : Flickr

Argan ağacı Latince adıyla Argania spinoza, sadece Fas’ın güneybatı kesimlerinde yetişen özel bir ağaç türüdür. Özellikle kireçli toprakları ve çöl iklimini seven argan ağacı, sadece bu bölgelerde yetiştirilebildiği için Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. 8-10 metreye kadar boylanan argan ağacı, aynı zamanda çok uzun yıllar yaşayabilen bir ağaçtır.

Argan Yağı Yapımı

Argan Yağı Yapımı Kaynak : Fas Flickr

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan yağı ise argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Argan ağacının meyvelerinin çekirdekleri, el yardımıyla işlenerek elde edilen Argan yağı, oldukça yoğun bir emek karşılığı üretilir. Ayrıca Fas’da teknolojinin takip edilmesi ile birlikte argan yağı çıkartma makinesi sayesinde zeytin yağı çıkartır gibi argan yağı elde edilmektedir.

Ayrıca günümüzde çeşitli kozmetik ve ilaç firmaları tarafından argan kremi de elde edilmektedir.

Argan Yağının Etken Maddeleri Nelerdir?

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içeren bir yağdır. İçeriğinde çeşitli doğal yağ asitleri de bulunduran argan yağı, aynı zamanda vücut için çok faydalı olan Omega 6 ve Omega 9 asitlerini de büyük oranda içerir.

Paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on TumblrTShare on LinkedIn0Share on Google+0Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir