Acı Hıyar Faydaları

Paylaş!Share on Facebook3Tweet about this on TwitterPin on Pinterest1Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+0

Acı hıyar, sürünücü gövdeli, yaz aylarında içinde bir sıvı olan yeşil meyvelere sahip, haziran ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açan, yol kenarlarında rastlanan bir bitkidir. Acı Hıyar (Eşek Hıyarı) genellikle kumsal yerler, yol kenarları ve güneşe karşı olan yamaçlarda daha yaygın olarak yetişmektedir. Acı Kavun, Acı Kelek, Eşek Hıyarı, İt Hıyarı,Ebu Cehil Karpuzu, Ebu Cehil Kavunu, Yaban Hıyarı, Acı Dülek, Acı Düvelek, Cırtatan, Cırtlak, Yabani Hıyar, Karga Düveleği, Bırtlangıç, Şeytan Keleği veya Cırtkelek olarak da halk arasında bilinmektedir. Etkili maddesi elaterindir.

Acı Hıyar Faydaları Nelerdir?

 • Acı HıyarRomatizma, nikris ağrıları ve tedavisinde kullanılır.
 • Kaşıntıları giderir, mafsal hastalıklarında kullanılır.
 • Sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına karşın ciddi zararlara yol açabilir. Dikkatli kullanmak gerekir. Kullanımını tavsiye etmiyoruz.
 • Felç durumlarında 1 adet acı hıyar iyice dövülür. Suyu ile felçli yerler ovulur. Aynı işlem her gün tekrarlanır.
 • Omuz ağrılarında dört bardak suya 3 tane temizlenmiş acı hıyar kökü konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür.

Sinüzit için kullanılmalı mıdır?

Kullanımın tavsiye etmiyoruz. İstenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Lütfen , acı hıyar hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle aşağıdaki yorum formu vasıtasıyla paylaşın.

Paylaş!Share on Facebook3Tweet about this on TwitterPin on Pinterest1Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Share on Google+0Acı Hıyar Faydaları”için 5 yorum var

 1. orhan iyibak

  Siteniz cok basarili ve aci hiyar hakkinda bu guzel bilgileri paylastiginiz icin tesekkur ederim arastirmalarinizda basarilar dilerim.

  Cevapla
 2. haci hasan

  Benim ülseratif kolıt hastam var yaklaşık 5 yıldır bu hastalıktan dolayı rahatsız bize çırtatan otunu tavsiye etiler fakat kulanmaya cesaret edemiyoruz NASIL KULANACAGIMIZI BİLMİYORUZ lütfen bizi bu konuda aydınlatırmısınız.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir